BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Shëndeti

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tonë nëse flemë vetëm gjashtë orë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tonë nëse flemë

Ata që flenë më pak se gjashtë orë në ditë kanë katër herë më shumë gjasa për t’u ftohur.

Shkencëtarët kanë zbuluar se njerëzit që flenë gjashtë orë ose më pak në ditë kanë pothuajse të njëjtat aftësi njohëse si ata që janë zgjuar për 48 orë. Kjo do të thotë se reagimet e trupit të tyre janë shumë të ngadalta.

Mungesa e gjumit ndikon jo vetëm në kujtesën afatshkurtër, por edhe në aftësinë për t’u përqendruar. Për këtë arsye, edhe aktivitetet më të thjeshta bëhen shumë të vështira.

Ndërsa aftësitë tuaja njohëse janë të ngadalta, ajo pjesë “e padëshirueshme” e personalitetit tuaj mund të shfaqet. Përkatësisht, mungesa e gjumit i bën qendrat emocionale të trurit deri në 60 për qind më reaktive. Me fjalë të tjera, mund të parandalojë një person të privuar nga gjumi që të përpunojë ndjenjat e tij dhe të përgjigjet siç duhet si i rritur.

Kur nuk shkojmë për të fjetur në kohë, rritet hormoni grelin, i cili na tregon se kur jemi të uritur dhe ulet niveli i leptinës, hormoni që sinjalizon ngopjen.

Puna e korteksit paraballor, zona në tru përgjegjëse për kontrollin e impulseve, dëmtohet seriozisht kur nuk flemë mjaftueshëm. Kjo do të thotë se për shkak të gjykimit të keq marrim vendime të gabuara, domethënë nuk do të mendojmë nëse shpenzojmë para për gjëra që nuk na duhen.

Nga rruga, gjumi i bukurisë është një gjë shumë e rëndësishme. Para së gjithash, kështu lehtësojmë krijimin e rrathëve të zinj rreth syve, si dhe shfaqjen e papastërtive në fytyrë, si dhe parandalon plakjen më të shpejtë të lëkurës. Kur nuk flemë mjaftueshëm, trupi ynë çliron kortizolin, hormonin e stresit. Në sasi më të larta, kortizoli zbërthen kolagjenin, proteinën që e bën lëkurën tonë të lëmuar dhe të shtrënguar.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se njerëzit që flenë më pak se gjashtë orë në ditë kanë katër herë më shumë gjasa për t’u ftohur sesa ata që flenë nga shtatë deri në nëntë orë.