BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Shëndeti

Mësoni se cilat janë ushqimet që luftojnë aciditetin e lartë në stomak

Mësoni se cilat janë ushqimet që luftojnë aciditetin e

Nëse vuani nga refluksi acid, me siguri e dini çfarë nuk duhet të hani. Thënia “Stop” gjatë gjithë kohës me siguri ju bezdis.

A ka ndonjë ushqim që mund ta hani pa asnjë problem? Përgjigja është, fatmirësisht, po.

Ashtu si disa ushqime kanë veti ta përkeqësojnë refluksin, ka edhe ushqime të tjera që mund të luftojnë inflamacionin dhe ta mbulojnë stomakun me barriera mbrojtëse.

Ja cilat janë disa nga ushqimet që duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj, nëse vuani nga refluksi acid.

Me siguri përdorni xhenxhefil sa herë keni dhimbje barku. Vetitë e tij anti-inflamatore mendohet të ndihmojnë gjithashtu edhe në lehtësimin e refluksit acid. Provoni të përgatitni një çaj me xhenxhefil të freskët të tretur në ujë të ngrohtë.

Dihet që frutat me shumë acide, si portokalli, grejpfruti ose manaferrat mund ta përkeqësojnë refluksin. Ndërsa ushqimet alkaline me pehash të lartë mund të neutralizojnë aciditetin në stomak dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave. Me pehash 4.5-5.2, bananet mund të konsumohen pa asnjë problem nga ata që vuajnë nga refluksi acid.

Ashtu si bananet, edhe pjepri është një tjetër frut i lartë në alkaline. Përgatitni lëngje me pjepër ose shalqi për të lehtësuar simptomat e refluksit acid. Perimet e gjelbra Ka një milionë arsye përse duhet të konsumoni perime të gjelbra. Një arsye shumë e rëndësishme është: Perimet e gjelbra si shpargu, sallata jeshile, spinaqi, lakrat janë të gjitha të pasura në alkaline.

Ka një milionë arsye përse duhet të konsumoni perime të gjelbra. Një arsye shumë e rëndësishme është: Perimet e gjelbra si shpargu, sallata jeshile, spinaqi, lakrat janë të gjitha të pasura në alkaline.

Të gjitha llojet e drithërave janë të mira për lehtësimin e simptomave të refluksit. Megjithatë, bollguri mund të jetë veçanërisht më i mirë, duke qenë se forma e tij xhelatinoze ndihmon në mbrojtjen e stomakut.