Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mikrovala nuk është për të gjitha, ja lista e ushqimeve që nuk duhen futur asnjëherë aty

Postuar: 15/05/2019 - 21:08

Nëse vendosni ushqimet e gabuara, në mikrovalë mund t'ju sëmurë, t'ju ekspozojnë ndaj kimikateve të dëmshme. Ndiqni këto këshilla për të shmangur gabimet e rrezikshme në mikrovalë:

Vezët e ziera: Nëse përpiqeni të ngrohni vezët e ziera në mikrovalë do të ndodhë një të forta në rrëmujë e madhe ose do të digjni gishtat! Ngrohja e shpejtë nga mikrovala krijon shumë avull në vezë dhe ajo plas. Do të jetë dhe e vështirë për të pastruar mikrovalën më pas.
 
Mishi: Nuk duhet shkrirë në mikrovalë kur e nxirrni nga frigoriferi. Mund të çojë në shpërndarje të pabarabartë të nxehtësisë, e cila mund të lejojë që bakteret të rriten. Mënyra më e sigurt për të shkrirë mishin është ta lini gjatë natës sipas ekspertëve të sigurisë ushqimore në Departamentin e Shkencave Ushqimore të Universitetit Shtetëror të Pensilvanisë.
 
Qumështi i gjirit: Jo vetëm që qumështi i gjirit në mikrovalë e ngroh atë në mënyrë të pabarabartë, gjë që mund të krijojë pika të nxehta të nxehta për bebet tuaja. Studime të tjera kanë zbuluar se kjo metodë e ngrohjes mund të shkatërrojë disa proteina imunitare që gjenden qumështin e gjirit.
 
Uji: Kur uji tejnxehet, ai nuk është në të vërtetë zier, kështu që ka shumë të ngjarë që sapo të shtoni diçka në të, si një çaj, kjo do të shkaktojë një shpërthim në rritje.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 23:17

 Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, megjithëse të ushqyerit është një çështje shumë individuale.

Postuar: 20/07/2019 - 12:48

Hudhra mund të forcojë sistemin imun kundër baktereve dhe mund të ndikojë për të mirë në zemrën

Postuar: 20/07/2019 - 11:47

Edhe pse gjatë majit koha nuk ka qenë aq premtuese sa do të donim, vera është vetëm disa javë lar

Postuar: 19/07/2019 - 22:20

Të gjithë ata që e kanë provuar e dinë se dhimbja e dhëmbëve është një tmerr i vërtetë.

Postuar: 18/07/2019 - 13:34

Lulet e kulumbrisë çelin para gjethëzimit, të cilat mund të gjenden të vetmuara, ose në grupe të

Postuar: 17/07/2019 - 12:27

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe

Postuar: 16/07/2019 - 12:00

Gjethet e limonit përdoren në gatime dhe lëngjet e frutave për të ofruar një shije dhe aromë shte