Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mjekët e mbajnë sekret/ Njihuni me lëngun natyral që ju ndihmon të shkrini gurët në veshka dhe në tëmth

Postuar: 07/11/2019 - 08:54

Shalqiri është i mirë sepse stimulon heqjen e gurëve në veshka. Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka. Sipas të dhënave, shkaktari kryesor i këtij problemi mbetet sasia e mangët e ujit, ndjekur nga ngrënia e ushqimeve shumë të kripura ose të ëmbla. Shkaktarë të tjerë janë mungesa e aktivitetit fizik, ndërhyrjet kirurgjikale për rënie në peshë, mbipesha dhe infeksionet. Rreziku i formimit të gurëve në veshka është i lartë edhe falë konsumit të sheqerit.

Si formohen gurët në veshka?

Akumulimi i një numri të madh mbetjesh dhe rënia e nivelit të lëngjeve në trup, nxit formimin e kristaleve. Këto të fundit bashkohen më masa të tjera të forta dhe krijojnë gurët në veshka. Gurët mund të qëndrojnë në veshka ose të rrugëtojnë nëpërmjet traktit urinar. Nëse gurët janë të mëdhenj, gjatë lëvizjes ato shkaktojnë dhimbje.

Nëse janë të vegjël, ato dalin nga organizmi pa dhimbje. Për të parandaluar formimin e gurëve, njeriu duhet të pijë shumë ujë dhe lëngje të tjera. Nëpërmjet këshillave të mëposhtme Do të mund të shmangni formimin e gurëve në veshka.

Çfarë duhet të shmangni dhe çfarë duhet të konsumoni

•           Shmangni ushqimet me shumë kalcium

•           Shmangni ushqimet me shumë kripë

•           Konsumoni më pak ushqime me proteinë shtazore

•           Mos konsumoni sojë, lajthi, shqeme, kikirikë, bajame, çaj të zi dhe spinaq

•           Konsumoni limon. Limoni përmban acid citrik që shkrin kristalet e kalciumit

•           Shalqiri është i mirë sepse stimulon heqjen e gurëve në veshka.

•           Kaliumi shkrin gurët në veshka.

•           Pini një gotë me ujë përpara se të flini dhe kur të zgjoheni.

Lëngu i mëposhtëm, do ju vijë në ndihmë për trajtimin natyral të gurëve në veshka. Ky lëng është i rekomandueshëm edhe për gurët në tëmth.

Receta e lëngut kundër gurëve në veshka dhe tëmth

Përbërësit:

•           4 thela shalqi pa lëkurë

•           1 limon i qëruar

•           1 portokall i qëruar

•           1 mollë

•           4 kuba akulli ose pak ujë sipas dëshirës

•           Mund t’i shtoni gjethe majdanozi nëse dëshironi

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser dhe piheni menjëherë. Efektet e kësaj pijeje janë të shpejtë dhe domethënëse. Këtë lëng mund ta pini çdo ditë për rreth 20 ditë dhe ta përsëritni për disa muaj deri sa të vini re përmirësime./ AgroWeb.org

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 10:03

1. Stresi: Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të qetësohen gjatë një periudhe stresuese.

Postuar: 13/11/2019 - 19:01

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla.

Postuar: 13/11/2019 - 09:41

Nëse i hidhni një sy duarve, atëherë do kuptoni se sa shumë thonë për shëndetin tuaj.

Postuar: 12/11/2019 - 23:51

Një në katër të moshuar në Evropë do të kenë degjenerim makular.

Postuar: 12/11/2019 - 14:32

Jemi në mesin e vjeshtës, dhe si çdo vit tjetër, në çdo farmaci lexojmë njoftimin e fillimit të s

Postuar: 11/11/2019 - 15:54

Te flokët ekziston një ”spiun” molekular që lejon të zbulohet skizofrenia edhe para s

Postuar: 11/11/2019 - 15:48

Për gratë, të cilat vuajnë nga forma trefishe e kancerit të gjirit, e cila është forma më e rëndë