BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x

Shëndeti

Mjekja nutricioniste e njohur tregon dietën mesdhetare që iu shpëton jetën: Parandalon disa lloje kanceresh dhe luftojnë sëmundjet e zemrës, hipertensionit dhe goditjes në tru

Mjekja nutricioniste e njohur tregon dietën mesdhetare që iu

Mjekja nutricioniste Albana Daka foli këtë të hënë në rubrikën “Abc-ja e shëndetit” në emisionin e mëngjesit për rëndësinë e dietës mesdhetare. Dr. Albana tha se dieta mesdhetare ndihmon në parandalimin e një sërë sëmundjesh si të zemrës, trurit por dhe disa lloje kanceresh.

“Parandalon një sërë sëmundjesh. Nëse kemi një regjim të mirë, nisim një dietë mesdhetare që në moshë të hershme, mund të parandalojmë sëmundje të zemrës, hipertensionit, goditjes në tru. Parandalon gjithashtu osteoporozën, e cila fillon në menopauza.

Ka shumë studime që tregojnë se parandalon sëmundjet e kancerit të zorrës dhe gjirit. Dominohet nga ushqime me origjinë bimore, perimet, frutat, drithëra të plotë duke integruar mishrat në mënyrë të moderuar. Duhet t’i jepet prioritet mishrave te bardhë dhe peshkut.

Mishi i kuq jo më shumë se dy herë në javë. I duhet dhënë prioritet erëzave duke ulur nivelin e kripës.  Duke integruar erëzat në në kuzhinë, ulet ndjeshëm ndjesia për kripë. Duhet marrë vaji i ullirit por në sasi të moderuar. Bulmetrat duhet të jetë në sasi të moderuar.”, tha Dr. Albana.

Ajo shtoi më tej se dieta mesdhetare ndihmon gjithashtu dhe në mirë menaxhimin e diabetit. “Mirë menaxhon kur është vendosur diabeti sepse janë karbohidrate me indeks glicemik të ulët. Ka një përqindje të karbohidrateve komplekse 40-65 përqind që merren nga perimet dhe frutat.

Merren dhe fibra që janë prioritet i sistemit tretës. Kjo bën që të kemi një sistem tretë të shëndetshëm, kemi proteina deri në 15 përqind. Kjo dietë dominohet nga proteinat bimore, të cilat janë bishtajore prezente në dimër dhe verë. Kemi një regjim pafund me ngjyra.

Në këndvështrimin psikologjik, është e bukur për syrin dhe aq më e pranueshme është dhe për receptorët e shijes. Është e pasur me antioksidantë, të cilat kanë një kontribut të madh në organizëm sepse ulin radikalet e lira dhe e mbajnë organizmin të shëndetshëm. Por duhet monitoruar dhe sasia“, tha Dr. Albana.