Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mjeku i QSUT-së flet për Virusin e Nilit: Mënyra më e mirë për të parandaluar infeksionin që përhapet nga mushkonjat...

Postuar: 14/08/2018 - 23:48

Mjeku i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” (QSUT) Tritan Kalo ka reaguar në lidhje me të ashtuquajturin virusi i Nilit, i cili sipas tij ka arritur dhe në vendin tonë.

Sipas Kalos, mënyra më e mirë për të parandaluar ose ulur mundësinë e infektimit është dezinsektimi, lufta kundër insekteve si mushkonjat, të cilat janë transmetuesit kryesir të kësaj sëmundjeje.

Gjithashtu, mjeku ka shtuar se nuk ka vend për panik, por vetëm kujdes ndaj vetes që të ruhemi nga pickimet e përvitshme të mushkonjave.

REAGIMI I PLOTË I KALOS:

DEZINSEKTIMI ose lufta kundër insekteve si mushkonjat transmetuese  te shumë sëmundjeve përfshirë edhe  virusin e Encefalitit të Nilit Perëndimor,  për të cilin bëhet sot jo pak zhurmë mediaktike ishte, është dhe mbetet mënyra më e mirë për të parandaluar ose ulur mundësinë e infektimit nga sëmundjet që ato bartin…..NUKU ka vend për asnjë panik, por vetëm për kujdesje ndaj vetes, që të ruhemi nga pickimet e përvitëshme e mushkonjave…..

Në 100 individë të infektuar me Virusin e Encafalitit të Nilit Perëndimor, VETËM  0.67% e tyre MUNDET të zhvillojnë një sëmundje të tillë si Encefaliti, pra një mundësi shumë-shumë e pakët…..Andaj bashkëqytetarë të mi, gëzojuni pushimeve, diellit dhe detit që Mëma Natyrë/Perëndija  na i ka falur më bollëk!!!.....KU JEMI në këtë drejtim? 

Këtë gjë më me siguri e dinë Autoritetet Shëndetsore përkatëse të Shëndetit Publik, dhe është detyrimi i tyre Kushtetues për informimin tonë si publik në këtë drejtim, POR një gjë mundet tua them me shumë siguri se sivjet, në trup kam më shumë gjurma të pickimit nga mushkonjat se asnjë vit tjetër…Tenderat dhe PPP-të edhe në drejtim të Dezinsektimit si një proçes në vijimësi, janë mënyrat më pak efiçiente në zgjidhjen e problematikave të Shëndetit Publik, MY OPINION!!!....

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2018 - 20:39

Janë të njohura cilësitë e saj qetësuese, por ajo që dihet më pak është fakti që aspirina shërben edhe si përbërja bazë për maskë fytyre – një nga maskat më të suksesshme, me përbërës natyralë.

Postuar: 20/09/2018 - 19:38

A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj?

Postuar: 20/09/2018 - 18:37

Vegjetarianët jetojnë mesatarisht tetë vjet më gjatë se të tjerët.Polemikat mes vegjetarianëve dh

Postuar: 20/09/2018 - 18:21

Keni vënë re kruarje të tmerrshme “atje poshtë”?

Postuar: 20/09/2018 - 18:11

Dëgjimi i një fishkëllimi të vazhdueshëm në vesh, tringëllimë në vesh, nuk është vetëm i bezdissh

Postuar: 20/09/2018 - 17:54

Shumë prej jush nuk e dinë se kripa sjell përfitime të pabesueshme për flokët tona.

Postuar: 20/09/2018 - 17:44

Shpesh kemi dëgjuar për rastet kur njerëzit kanë shitur organet e tyre në këmbim të parave për të