BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Shëndeti

Mos e bëni më këtë gabim! Arsyeja pse nuk duhet të flini me celularin pranë shtratit

Mos e bëni më këtë gabim! Arsyeja pse nuk duhet të

Shumica prej nesh e dimë se nuk duhet të kemi pajisje elektrike në dhomën e gjumit, gjatë natës. Hulumtimet e vazhdueshme e konfirmojnë këtë, ndërsa një studim që u përqëndrua në lidhjen midis përdorimit të gjumit celular dhe natës, gjeti mënyrën se si e ndryshon atë duke penguar personin të pushojë.

Më konkretisht, një grup njerëzish u ekspozuan ndaj rrezatimit të barabartë që marrim kur përdorim celularin, ndërsa një grup tjetër u vendos në kushte të ngjashme, por me ekspozim të rremë.

Rezultatet e studimit treguan se ata që ishin të ekspozuar ndaj rrezatimit të vërtetë, i duhej më shumë kohë për të hyrë në fazën e parë të thellë të gjumit.

Përveç kësaj, rrezatimi prish prodhimin e melatoninës, një hormon që kontrollon ritmet e brendshme të trupit.

Një përfundim tjetër që studiuesit arritën është se rrezatimi nga pajisja celulare fajësohet për pagjumësi, dhimbje koke dhe konfuzion dhe parandalon trupin nga vetë-rinovimi.