BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri, ndërkombëtarët ngrenë siparin e arrestimeve në nivel politik, asistenca e BE që do të sjellë “tërmet” në politikën shqiptare

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri,
x

Shëndeti

Mos e ndani nga dieta juaj, patëllxhani ka veti të pabesueshme shëruese për këto probleme shëndetësore shumë të përhapura

Mos e ndani nga dieta juaj, patëllxhani ka veti të pabesueshme

Një tjetër perime e pasur me vlera të pazëvendësueshme për shëndetin.

Patëllxhani është një nga përbërësit kryesor të shumë recetave plot shije.

Ai përmban shumë vitamina dhe minerale të cilat ndikojnë në balancimin e tensionit të gjakut, kundër stresit, rënien nga pesha dhe shëndetin e sistemit tretës.

Por me vlerë janë dhe gjethet e tij, madje ato kanë potencialin për të ruajtur shëndetin e veshkave si dhe të parandalojnë sëmundjet që mund të shfaqen.

Vlerat e Patëllxhanit për Shëndetin e Veshkave

Sipas të dhënave ku bazohet AgroWeb.org, një gotë me gjethe të thata patëllxhani përmban rreth 22.1mg  vitaminë A, 1.8mg vitaminë C, 0.2mg vitaminë E dhe 2.9mcg vitaminë K.

Të gjitha këto vitamina janë thelbësore në shumë funksione të organizmit.

Por gjithashtu përmban dhe një sasi të konsiderueshme kaliumi i cili ndihmon trupin që të pastrojë veshkat nga mineralet e dëmshme

Sasia e Patëllxhanëve që Duhet të Konsumoni

Sipas të dhënave të AgroWeb.org këshillohet që për një pastrim të veshkave nga lëndët e dëmshme, duhet që të konsumohen rreth 2-3 patëllxhanë në ditë për 10 ditë.

Mund t’i përgatisni të pjekur në furrë dhe t’i konsumoni si sallatë, ose t’i përfshini në recetat tuaja.

Përfshirja e këtij perime në dietën tuaj bën të mundur që veshkat të detoksifikohen.

Nga ana tjetër kaliumi filtron gjakun nga mineralet e dëmshme që grumbullohen nga ushqimet që ne hamë gjatë ditës. Kështu organizmi juaj është i pastër dhe i shëndetshëm.

Me filtrimin e gjakut, personat që vuajnë nga tensioni i lartë gjejnë një aleat tek kjo perime.

Vlerat e Patëllxhanit Për Organizmin në Tërësi

Mund të jetë shumë efektive nëse shtoni këtë perime në regjimin tuaj ushqimor, ai e pasuron trupin me minerale dhe vitamina.

Patëllxhani ka aftësi që të mbajë trupin të ngopur më gjatë duke ndihmuar kështu dhe në rënien nga pesha.

Nga ana tjetër patëllxhani ka dhe aftësi anti-inflamatore duke shmangur krijimin e qelizave të dëmshme.

Përsa i përket sistemit tretës, kjo perime për shkak të fibrës që përmban, i vjen në ndihmë stomakut për të tretur sa më shpejtë ushqimin./AgroWeb.org