Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos e neglizhoni! Ja pse duhet të hani nga një vezë të zier çdo mëngjes

Postuar: 23/10/2018 - 08:04

 Shumë prej nesh mund të mos preferojnë ta konsumojnë një vezë të zier për mëngjes.

Kjo është diçka e gabuar pasi veza është e pasur në vlera ushqimore të domosdoshme për trupin tonë dhe nëse këto të mira përthithen që në mëngjes, do të jemi plot energji gjatë gjithë ditës.

Vezët, sidomos ato të zierat bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të mira.

E bardha dhe e verdha përmbajnë sasi të mëdha proteinash.

PËRFITIMET

  • Veza përmirëson përqendrimin
  • Studimet kanë treguar se përmes konsumimit të vezëve ju mund të bëheni edhe më të vëmendshëm
  • Veza është e mbushur me 14 ushqyes themelorë, 5 gramë yndyrë dhe 70 kalori
  • Por në rast se ajo nuk iu pëlqen, ka mënyra të ndryshme për ta futur në kombinimin e ushqimit tuaj
  • Proteina që përmban veza mund t’ju ndihmojë të bini në peshë
  • Veza i jep energji trurit dhe mbron sytë tuaj

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2019 - 19:54

Heqja e dhjamit në pjesën e belit me të vërtetë që është një sfidë më vete, pavarësisht ushtrimeve të shumta fizike.

Postuar: 21/03/2019 - 19:41

Njollat kafe shqetësojnë çdo person, dhe secili kërkon t’i heqë.

Postuar: 21/03/2019 - 15:43

 Dafina është një bimë aromatike që nuk kërkon kujdes të veçantë për t’u rritur dhe pë

Postuar: 21/03/2019 - 09:27

Gjatë udhëtimeve me makinë, anije apo aeroplan me siguri keni ndjerë një herë përzierje të stomak

Postuar: 20/03/2019 - 23:43

Një nga shqetësimet kryesore të jetës sonë, është edhe cilësia e produkteve ushqimore që ne konsu

Postuar: 20/03/2019 - 22:54

Janë dy këshilla që nëse i ndiqni nuk do u kushtojnë shumë, mirëpo do të përmirësojnë gjendjen e