Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos e përdorni smartphone-in gjatë pushimit, ja çfarë iu bën trurit (Studimi)

Postuar: 21/08/2019 - 10:04

Nëse dëshironi të bëni një pushim dhe të merrni veten gjatë një pune të lodhshme, atëherë është më mirë që të shmangni përdorimin e smartphone-it tuaj, gjatë kësaj kohe.

Kështu sugjerohet në një studim të Universitetit Rutgers, i cili u publikua nga “Journal of Behavioral Addictions” dhe ku thuhet që, përdorimi i telefonave celularë e pengon trurin që të rimarrë energjitë e humbura.

Studiuesit u kërkuan 414 studentëve të universitetit të zgjidhnin një seri prej 20 fjalëkryqesh. Në mes të eksperimentit, disa prej tyre morën pushim gjatë të cilit lejohej të përdorej celulari, të tjerët kishin në dispozicion vetëm letër ose një kompjuter, kurse një grup bëri pushim.

Pjesëmarrësve që përdorën smartphone-in iu desh 19% më shumë kohë për të zgjidhur ushtrimet pas pushimit, duke gjetur 22% më pak fjalë, një performancë vetëm pak më e mirë se ata që nuk kishin pasur pushim.

“Veprimi i marrjes së telefonit në dorë është bërë tashmë një veprim më se i zakonshëm, por është e rëndësishme njohja e kostos që lidhet me këtë gjest.

Supozojmë se nuk është ndryshe nga llojet e tjera të pauzave, por telefoni mund të çojë në nivele shumë më të mëdha të shpërqendrimit që e bëjnë shumë të vështirë kthimin e vëmendje në atë që po bënit”, komenton Terri Kurzberg, një nga autorët.

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 23:52

Tendenca e përdorimit të vajit të peshkut ka arritur majat dhe nuk mund të ndalet më. Megjithatë, është mjaft e rëndësishme që njerëzit të kuptojnë se çfarë po fusin në trupin e tyre.

Postuar: 20/09/2019 - 20:09

Nëse flasim për gabimet gjatë marrëdhënieve seksuale, mund të mendoni se lidhet me “teknika

Postuar: 19/09/2019 - 13:50

Dietat janë gjithmonë të mundimshme kur vjen puna për të humbur peshë.

Postuar: 19/09/2019 - 10:10

Tendenca e përdorimit të vajit të peshkut ka arritur majat dhe nuk mund të ndalet më.

Postuar: 18/09/2019 - 20:43

Italianët njihen si popull që konsumojnë ushqim të bollshëm por jo të shëndetshëm.

Postuar: 18/09/2019 - 14:47

Rritja e fëmijëve është një ndër vështirësitë më të mëdha që hasin prindërit në jetën e tyre.