BREAKING NEWS

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja

Taulant Balla u paraqit sot në SPAK, zbulohet arsyeja
x
BREAKING NEWS

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u arrestuan dje nga SPAK

Bashkë me Vangjush Dakon, zbardhen 10 emrat e zyrtarëve që u
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të ‘zbarkojë’ sot në SPAK

Çfarë ndodhi? Taulant Balla pritet të
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen' reagimin e Ramës: Loja e fjalëve që bëri kryeministri...

Arrestimi i Vangjush Dakos nga SPAK, Andi Bushati 'zbërthen'
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të ndodhë me politikanët që kanë dosje penale në SPAK

Arrestimi i Dakos/ Baton Haxhiu zbardh skenarin dhe del me paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

“Nisi me Dakon, por...”/ Kreshnik Spahiu ‘plas’ deklaratën e fortë dhe zbulon planin e SHBA-së për 12 personat non-grata

“Nisi me Dakon, por...”/ Kreshnik Spahiu ‘plas’
x
BREAKING NEWS

“Shumë shpejt Dako do lërë qelinë”/ Eksperti Karamuço bën paralajmërimin e fortë: Ja pse ish-kryebashkiaku nuk i plotëson kriteret për...

“Shumë shpejt Dako do lërë qelinë”/ Eksperti
x
BREAKING NEWS

Arian Curri zbulon skenarët që po luhen në prapaskenë: Pse ambasadorja Yuri Kim nuk reagoi për arrestimin e Vangjush Dakos

Arian Curri zbulon skenarët që po luhen në prapaskenë: Pse
x

Shëndeti

Mos i anashkaloni se mund të jenë fatale/ 6 shenja paralajmëruese se ju mungon vitamina D

Mos i anashkaloni se mund të jenë fatale/ 6 shenja paralajmëruese

Rreth 1 miliard njerëz në mbarë botën vlerësohet se kanë mungesë të vitaminës D. Numri është masiv dhe kjo mungesë mund të shkaktojë shumë probleme shëndetësore. Sigurisht, këto simptoma nuk shkaktohen vetëm nga kjo mangësi, por mund të jetë një nga arsyet e shumta. Sido që të jetë rasti, gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj nëse mendoni se keni ndonjë nga simptomat që përmendim më poshtë.

1. Rënia ose rrallimi i flokëve

Vitamina D është thelbësore për qelizat e lëkurës që përpunojnë keratinën, proteinën që nevojitet për rritjen e flokëve dhe thonjve tanë. Pra, kur nuk ka mjaftueshëm, keratina nuk prodhohet në nivelet e nevojshme. Në fakt, mungesa e vitaminës D shpesh lidhet me alopecinë dhe rrallimin e flokëve si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat.

Kjo vitaminë luan një rol shumë të rëndësishëm për të pasur një gjumë të shëndetshëm. Studimet kanë treguar se mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në pagjumësi, ndërprerje të gjumit.

Një nga mburojat që trupi dhe sistemi juaj imunitar mund të kenë si mbrojtje ndaj sëmundjeve dhe viruseve është vitamina D. Pra, kur trupit tuaj i mungon kjo vitaminë, është shumë më e lehtë që ju të infektoheni me viruse dhe të sëmureni shpesh. Ftohjet, bronkiti dhe pneumonia mund të ndodhin shumë më lehtë kur mungon vitamina D. Me fjalë të tjera, kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar.

Studimet kanë treguar se si mungesa e vitaminës D rrit shanset për të pasur artrit reumatoid në një moshë më të madhe. Kjo sepse vitamina D ndihmon në ruajtjen e masës kockore në trupin tonë duke ndihmuar në përthithjen e kalciumit. Një tjetër përmbledhje shkencore tregoi se njerëzit që vuanin nga dhimbje kronike të muskujve dhe probleme të tjera të lidhura me kockat prireshin të kishin nivele më të ulëta të vitaminës D.

5. Ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës

Lodhja mund të ketë shumë shkaqe, duke përfshirë stresin, ankthin, depresionin dhe mungesën e vitaminës D. Një studim, në të cilin morën pjesë 480 njerëz me mangësitë vitaminës D tregoi se të gjithë përjetuan lodhje. Kjo ndodh sepse kockat dhe muskujt më të dobët mund të bëjnë që i gjithë trupi juaj të ndihet më i lodhur.

6. Shërimi i plagëve merr më shumë kohë

Dihet se njerëzit me diabet kanë vështirësi në shërimin e plagëve të tyre, por nëse nuk vuani nga kjo, atëherë ndoshta keni mungesë të vitaminës D. Është treguar se kjo vitaminë ndikon në rritjen e indeve të reja.

Si të rrisni nivelet e vitaminës D

Burimet ushqimore: peshku, të verdhat e vezëve, qumështi dhe kosi janë burime të mira të vitaminës D.

Suplementet: ju mund të pyesni mjekun tuaj për dozën që është më e mira për ju që ta konsumoni çdo ditë. Por ju nuk keni nevojë për një recetë për të marrë suplemente të vitaminës D, pasi mund t’i blini ato pa recetë.

Marrja e rrezeve të diellit: ndërsa kjo është mënyra më e natyrshme për të marrë vitaminën D, duhet të jeni të kujdesshëm për kohën gjatë ditës kur ekspozoheni në rrezet e diellit. Është më mirë nëse aplikoni krem ??kundër diellit 20 minuta para se të dilni në diell dhe të shmangni periudhën kohore midis orës 10:00 – 16:00. Sigurohuni që të ri-aplikoni kremin kundër diellit pasi të keni bërë një aktivitet, si noti, ose pas 2 orësh që nga aplikimi i parë