Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos i hidhni më/Përfitimet shëndetësore të farave të limonit

Postuar: 16/11/2018 - 10:17

 Farat e limonit janë të ngrënshme dhe plot vlera mirëbërëse për shëndetin.

Këto fara përmbajnë sasi të mëdha të antioksidantëve dhe vitaminës C.

Farat përmbajnë amino acide dhe proteina të cilat i bëjnë mirë organizmit.

Vlerat shëndetësore të farave të limonit

Pastrimi i organizmit

Farat kanë vlera të pasura për pastrimin e organizmit nga toksinat dhe parazitet.

Këto vlera i bëjnë farat të dobishme për konsum të rregullt.

Kundër dhimbjeve

Farat e limonit përmbajnë acid salicilik, një nga përbërësit kryesorë të aspirinës një ilaç që përdoret kundër dhimbjeve.

Kësisoj konsumi i farave, jo vetëm që largon dhimbjet e trupit, por e bën atë në mënyrë të sigurt dhe natyrale.

Kundër parazitëve

Parazitët dëmtojnë sistemin tretës dhe janë të rrezikshëm për organizmin.

Farat e limonit janë një kurë natyrale për pastrimin e trupit nga parazitët.

Mjafton të shtypni një lugë gjelle me fara (gjysëm luge për fëmijët), t’i zieni në një gotë qumësht dhe të pini lëngun e kulluar për tre – katër ditë për t’i nxjerrë parazitët jashtë organizmit.

Kundër mykut

Farat e limonit parandalojnë infeksionet dhe mykun dhe i luftojnë ato në mënyrë efikase.

Për ushqyerjen e lëkurës

Ashtu si fruti, farat e limonit përmbajnë sasi të mjaftueshme të vitaminës C, një antioksidant mjaft mirëbërës.

Farat e limonit po përdoren gjerësisht në shumë produkte për kujdesin e lëkurës.

Për të ushqyer lëkurën ju mund të përdorni edhe vajin esencial të farave të limonit.

Për trajtimin e akneve

Farat e limonit prodhojnë një vaj esencial plot vlera sidomos kundër baktereve.

Në këtë mënyrë, ky vaj mund të përdoret në mënyrë të sigurt kundër akneve të cilat shkaktohen nga bakteret.

Terapia e aromave

Aroma e farave të përpunuar të limonit është shumë e këndshme dhe i bën ato të nevojshëm për shumë produkte kozmetike dhe në terapitë e ndryshme të aromave që përmirësojnë humorin.

Për më tepër, aroma e farave të limonit mund të përdoret edhe kundër mushkonjave.

Kundër Baktereve

Ekstrakti i farave të limonit mund të përdoret si spërkatës për lëkurën, duart dhe pajisjet e kuzhinës.

Ai mund të përdoret edhe për të disinfektuar lavatriçen dhe pajisje të tjera të përdorimit të përditshëm.

Kujdes

Ekspertët rekomandojnë konsumin e farave të shtypura të cilat janë më pak të dëmshme për sistemin tretës.

Këto fara nuk rekomandohen për njerëzit që vuajnë nga stomaku.

Farat mund të konsumohen të bluara ose ekstrakti i tyre që përgatitet duke i zjerë në ujë ose qumësht.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme. Një numër i madh i njerëzve në të gjithë botën janë të prekur nga kjo sëmundje, e cila në disa raste bëhet e rrezikshme për jetën.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv