BREAKING NEWS

Përçarja e thellë brenda PD-së së vulës, vjen reagimi i parë i deputetit demokrat pas dorëheqjes

Përçarja e thellë brenda PD-së së vulës, vjen
x
BREAKING NEWS

Sot pretenca për Mediu, Gjykata merr vendimin e papritur për ish-ministrin

Sot pretenca për Mediu, Gjykata merr vendimin e papritur për
x
BREAKING NEWS

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/ Klodiana Lala zbulon lëvizjet e fundit të Vangjush Dakos pak para arrestimit nga SPAK

“Takoi bashkëpunëtorë në Durrës dhe...”/
x
BREAKING NEWS

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi: Grupimi paramilitar po hedh në erë PD-në

Thellohet përçarja e opozitës, kërcënohet Gaz Bardhi:
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia

Emrat/ Tensionet në PD, dy deputetë japin dorëheqjen nga Kryesia
x
BREAKING NEWS

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve

SPAK arreston dy zyrtarë brenda Drejtorisë së Burgjeve
x
BREAKING NEWS

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit te tenderi me vlerë 22 mln lekë, Klodiana Lala zbardh dosjen e plotë që ‘fundosi’ ish-kryebashkiakun Vangjush Dakon

Nga ndërtimi i pallatit pa leje në qendër të Durrësit
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe anëtarëve që votuan pro dhe kundër hapjes së garës për kreun e PD

Mbledhja e Kryesisë/ Zbardhen emrat e deputetëve dhe
x

Shëndeti

Mos i injoroni! Këto janë siptomat e një ataku të mundshëm në zemër

Mos i injoroni! Këto janë siptomat e një ataku të

Trupi na dërgon paralajmërime muaj më parë, megjithatë, këto sinjale nuk janë të lehta për t’u njohur sepse duken të padëmshme në atë kohë. Mjekët veçojnë simptomat e një ataku kardiak, të cilat zakonisht manifestohen në periudhën prej një muaji para infarktit.

Lodhja e pazakontë është një nga simptomat kryesore që tregon një atak të afërt në zemër. Aktiviteti fizik apo mendor nuk është shkaku i lodhjes dhe rritet deri në fund të ditës. Kjo simptomë është mjaft e dukshme dhe nuk do të kalojë pa u vënë re sepse ndonjëherë do të ndiheni të rraskapitur gjatë kryerjes së detyrave shumë të thjeshta, si dush apo rregullimi i shtratit. Gratë e raportojnë këtë lloj simptome më shpesh sesa burrat.

Dhimbjet e barkut, të përzierat dhe fryrja e barkut janë disa nga simptomat më të zakonshme që shfaqen në mënyrë të barabartë te burrat dhe gratë. Dhimbjet e barkut qetësohen dhe më pas kthehen pak para sulmit në zemër.


Pagjumësia shoqërohet gjithashtu me një rrezik të shtuar të sulmit në zemër ose goditje në tru, gjë që është më e zakonshme tek gratë. Pagjumësia shpesh përfshin nivele të larta të ankthit dhe mungesës së mendjes. Simptomat përfshijnë vështirësi në gjumë dhe zgjim herët në mëngjes.

Paaftësia për të marrë frymë thellë shpesh ndodh tek burrat dhe gratë deri në gjashtë muaj para një ataku në zemër.

Mund të shfaqen marramendje dhe gulçim.

Humbja e flokëve konsiderohet vetëm një tregues tjetër i dukshëm i rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Më shpesh prek meshkujt mbi 50 vjeç, por disa gra mund të jenë edhe në grupin e rrezikut. Tullaciteti shoqërohet gjithashtu me rritjen e niveleve të hormonit kortizol.

Rrahje të parregullta të zemrës

Simptomat e dështimit të zemrës shfaqen në mënyrë të papritur. Aritmia është një rrahje e parregullt e zemrës dhe takikardia është një rritje e rrahjeve të zemrës.

Aritmia shoqërohet shpesh me sulme paniku dhe ankthi, veçanërisht tek gratë. Rrahjet e çrregullta të zemrës zgjasin nga një deri në dy minuta dhe nëse gjendja nuk qetësohet, shfaqen marramendje dhe lodhje ekstreme. Në këtë situatë, është e rëndësishme të telefononi menjëherë një mjek.

Djersitja e pazakontë ose e tepërt është një shenjë paralajmëruese e hershme e një ataku kardiak. Mund të shfaqet në çdo kohë të ditës ose natës. Kjo simptomë prek më shumë gra dhe zakonisht ngatërrohet me ethe ose djersitje gjatë natës tipike të menopauzës. Simptomat janë të ngjashme me gripin, përfshijnë lëkurë të lagësht dhe djersitje, dhe shfaqen pavarësisht nga temperatura e ajrit ose sforcimi fizik.

Burrat dhe gratë përjetojnë dhimbje gjoksi me intensitet dhe forma të ndryshme.

Tek meshkujt, kjo simptomë tregon shenjat më të rëndësishme të hershme të një ataku të afërt në zemër, të cilat nuk duhet të injorohen. Nga ana tjetër, ajo prek vetëm 30 për qind të grave. Dhimbja e gjoksit mund të përhapet në një ose në të dy krahët si një ndjesi e pakëndshme, ndjesi shpimi gjilpërash. Kjo ndjenjë mund të përhapet edhe në nofullën e poshtme, qafën, shpatullat ose barkun.