Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos i injoroni këto shenja në trupin tuaj, ja çfarë janë ato

Postuar: 19/03/2019 - 15:59

Gjatë  moshës 30 dhe 40, mund të filloni të vini re disa shenja të kuqe të rrumbullakta  që shfaqen në trupin tuaj. Ata duken si nishane por në të vërtetë janë shenja që shfaqen ngazmadhimi i kapilarëve të gjakut. Nuk dihet akoma se pse shfaqen pikërisht të kuqe dhe në formën e nishaneve por ka mundësi të jenë dhe të trashëguara nga prindërit.

“Angiomas Cherry” ky është emir i tyre dhe  nuk janë të rrezikshme, kështu që nuk ka arsye mjekësore për t'i larguar ato. Megjithatë, duhet të planifikoni një vizitë me dermatologun tuaj kur të vini re një, thotë Anthony Rossi, kirurg dermatolog në Qendrën e Kancerit “Memorial Sloan Kettering” dhe asistent profesor i dermatologjisë në “Weill Cornell Medical College”.

Ajo që ju mendoni se mund të jetë një rritje e padëmshme në fakt mund të jetë diçka e keqe. "Zakonisht ne mendojmë për melanomën vetëm si një njollë e errët e zezë por  ka lloje të tjera të kancerit të lëkurës si kanceri i qelizës Merkel që mund të paraqesë si shenjë pikërisht këto “nishane” të kuqë.  Zgjidhja më e mirë ëstë të shkoni tek dermatologu juaj për të bër një kontroll më të detajuar rreth këtyre shenjave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 23:38

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për pamjen tonë të jashtme.

Postuar: 22/04/2019 - 19:14

Flokët janë një ndër elementët të cilët u marrin shumë kohë grave dhe vajzave.Këto të fundit janë

Postuar: 22/04/2019 - 18:18

Shumica prej nesh e konsumon shumë kafenë, madje ka nga ata që nuk e fillojnë dot ditën pa të.

Postuar: 22/04/2019 - 17:18

 Interneti nuk është një spital, nuk është burim i hulumtimeve mjekësore ose të paktën nuk ë

Postuar: 22/04/2019 - 14:53

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më pa

Postuar: 22/04/2019 - 10:18

Vaji i ullirit është një eliksir shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut.