Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos i ndaloni lotët/ Zbuloni 5 problemet shëndetësore që e qara mund t’ju ndihmojë të zgjidhni

Postuar: 14/11/2019 - 10:03

1. Stresi: Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarat mund t’i ndihmojnë njerëzit të qetësohen gjatë një periudhe stresuese. Rezultatet e të qarit nuk janë të menjëhershme, mund të duhen disa minuta para se trupi të fillojë të qetësohet. Sipas studiuesve, e qara aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS). Kur aktivizohet, PNS ka një efekt qetësues në tru.

2. Tensioni i gjakut: Presioni i lartë i gjakut mund të çojë në disa çështje serioze shëndetësore si goditje në zemër, sulm në zemër, pushim të zemrës, çmenduri dhe madje edhe problem me veshkat. Por lajmi i mirë është se sipas disa studimeve, të qarat jo vetëm që ulin tensionin e gjakut dhe e mbajnë atë kontroll, por një e qarë e fortë mund të rregullojë edhe pulsin.

3. Akumulimi i toksinave: Lotët që rrjedhin nga sytë tuaj ndërkohë që qani mund të pastrojnë mbeturinat, si tymi dhe pluhuri nga sytë. Gjithashtu, kur qajmë, lotët tanë largojnë toksinat që grumbullohen në trup për shkak të stresit. Heqje e toksinave ndihmon në uljen e nivelit të kortizolit në trup, duke rezultuar kështu në një gjendje shpirtërore më të qetë. Prandaj, nuk është për t’u habitur që ne shpesh ndihemi të lehtësuar pas një të qare.

4. Luhatje të humorit: Nëse po pyesni veten pse sjellja juaj është bërë agresive dhe vazhdoni të ndjeheni të shqetësuar dhe irrituar kohët e fundit, atëherë duhet të dini që nuk mund të ketë përgjigje përfundimtare. Lëkundjet e humorit mund të ndodhin për arsye të ndryshme. Një arsye e tillë është akumulimi i manganit në trup. Kur qajmë, mangani i tepërt rrjedh nga trupi së bashku me lotët tanë. Kjo zvogëlon përqendrimin e tij në trup dhe si rezultat ju bën të ndjeheni të qetë dhe të përqendruar.

5. Dhimbje: Kur kemi dhimbje fizike, disa lot shpesh na shpërthejnë në mënyrë të pavullnetshme. Kjo është mënyra e trupit për të zvogëluar ndjesinë e dhimbjes. Hulumtimet kanë zbuluar që përveç të qenit qetësues, duke derdhur lotë emocional çliron oksitocin dhe endorfinat. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndjehen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjet fizike dhe emocionale. Mos harroni se lotët mund të rrjedhin si për shkak të dhimbjes ashtu edhe lumturisë. Qan shpesh? A ndjeheni të lehtësuar më pas?

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 14:55

Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të cilat janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e funksionit të shumë organeve në trupin e njeriut.

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Imuniteti i njeriut ka nevojë për vitamina, minerale e antioksidantë, të cilat për fat të mirë mu

Postuar: 06/12/2019 - 08:47

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit

Postuar: 04/12/2019 - 14:45

Shkencëtarët besojnë se vaksina kundër HIV-it, virusi që e shkakton AIDS-in, mund të jetë në disp

Postuar: 04/12/2019 - 13:49

Sapo temperaturat bien, trupi juaj fillon të ndjejë ndryshimet e para, për të cilat duhet të keni

Postuar: 03/12/2019 - 20:08

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dh