BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Shëndeti

Mos i neglizhoni këto 6 shenja, tregojnë se mëlçia juaj është e mbushur plot me toksina

Mos i neglizhoni këto 6 shenja, tregojnë se mëlçia juaj

Mëlçia është një ndër organet më të rëndësishme të trupit. I mbushur me toksina ai rresht së kryeri këto funksione dhe i shkakton trupit tonë probleme të ndryshme.

Ne po ju japim 6 shenja për të kuptuar se mëlçia juaj po “qan”. Shpëtojeni sa më parë atë!

Dhimbja në zonën e sipërme, të djathtë të barkut tuaj është një shenjë që mëlçia juaj mund të jetë në telashe. Zakonisht, kjo është një dhimbje e shurdhër.

Megjithatë, nganjëherë bëhet mjaft intensive. Mos harroni se puna e mëlçisë është të ç’helmojë dhe të ndihmojë trupin të filtrojë mbeturinat. Kur mëlçia preket nga një sëmundje, nuk mund të veprojë në mënyrë efikase. Ajo fryhet nga dhimbjet dhe i dërgon trupit shenjat të toksicitetit.

Ënjtje të legenit dhe kyçit të këmbëve

Kur e injoroni problemin, mëlçia e dobët përpiqet të riparojë veten. Por e ka të vështirë të funksionojë normalisht kështu që grumbullohet një lëng tek këmbët duke i fryrë ato. Lajmi i mirë është se ënjtja në këtë rast nuk ka dhimbje. Megjithatë, efekti i gravitetit e bën ënjtjen më të dukshme në pjesën e poshtme të trupit.

Fitimi i peshës

Çdo vit, gjithnjë e më shumë njerëz fillojnë një dietë të shëndetshme, por ende lu ftojnë me çështjet e peshës. Nëse keni përvoja në shtimin e peshës jo si rrjedhojë e hormoneve, atëherë mëlçia është fajtori.

Alkooli, ëmbëltuesit artificial, yndyrnat, ilaçet e rëndojnë mëlçinë, e mbingarkojnë dhe nuk ju lejon të humbni peshë.

Alergjitë

Shpesh, alergjitë janë rezultat i një mëlçie të mbingarkuar dhe të ngadaltë. Kur ka shumë substanca që hyjnë në qarkullimin e gjakut, truri i njeh si alergen, lëshon antitrupa dhe kimikate të cilat shkaktojnë skuqje dhe kruajtje.

Mëlçia e shëndetshme, nga ana e saj, pastron në mënyrë të përkryer gjakun e të gjitha molekulave të dëmshme.

Lëkura e verdhë dhe sytë e verdhë

Kur sytë ose lëkura e një personi kthehet në të verdhë, shkenca e quan atë verdhëz. Verdhëza në vetvete nuk është një sëmundje, por më tepër një shenje ke funksionimeve të mundshme.

Normalisht, verdhëza shfaqet kur një mëlçi e sëmurë e bën sistemin të grumbullojë shumë bilirubinë, një pigment të verdhë që formohet nga ndarja e qelizave të kuqe të gjakut, “të vdekura” në mëlçi. Mendoni se çfarë ndodh kur mëlçia nuk arrin të shpëtojë bilirubin së bashku me qelizat e kuqe të gjakut?

Lodhje kronik

Sindromi i lodhjes kronike i ngjan një sëmundjeje të gjatë të gripit. Mëlçia, në një masë të madhe, kontribuon në furnizimin me energji në trup. Shndërron glukozën në glikogjen dhe e ruan atë për përdorim të mëvonshëm.

Mëlçia e sëmurë, vështirë se mund të prodhojë glukozë dhe ka shumë pak hapësirë ??për ta ruajtur atë.