Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos i neglizhoni/ Shenjat e para që jep trupi kur sheqeri në gjak është shumë i lartë

Postuar: 18/04/2019 - 09:48

Trupi ka tendencën të tregojë menjëherë kur diçka nuk shkon siç duhet.

I tillë është rasti i sheqerit në gjak.

Kur niveli i tij është shumë i lartë, simptomat janë të menjëhershme.

Kemi të bëjmë me mjegullim të shikimit, ngadalësim të shërimit dhe uri të vazhdueshme.

Shkaktarët e Sheqerit të Lartë Në Gjak

Kur trupi është i sëmurë apo i goditur nga stresi, ai nis të prodhojë hormone, gjë që mund të nxisë rritjen e sheqerit në gjak.

Shkaktarë të tjerë të nivelit të lartë të sheqerit në gjak janë:

Mungesa e insulinës apo medikamenteve të diabetit,

Ngrënia e tepruar e karbohidrateve,

Mungesa e aktivitetit fizik,

Sëmundjet, infeksionet, medikamentet e të tjerë.

Simptomat e Sheqerit Të Lartë Në Gjak

Sipas të dhënave të AgroWeb kur nivelet e sheqerit në gjak janë tepër të larta, me kalimin e kohës ato shkaktojnë dëmtim të enëve të gjakut.

Një gjë e tillë mund të nxisë edhe atakun në zemër, dëmtim të veshkave dhe humbje të shikimit.

Problemet vazhdojnë më tej me probleme nervore, shëndet të ligë të lëkurës dhe infeksione.

Shenjat Paralajmëruese të Sheqerit në Gjak.

Në këtë artikull do të mësoni për shenjat paralajmëruese kur sheqeri në gjak bëhet i rrezikshëm.

Mpirje

Niveli i sheqerit në gjak shkakton mpirje të duarve dhe këmbëve.

Kjo shkaktohet nga neuropatia diabetike, një komplikacion i sëmundjes.

Uria e Vazhdueshme

Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar të sheqerit në gjak, falë të cilit prodhon energji. Mungesa e kësaj sasie shkakton uri të vazhdueshme.

Urinim i Tepruar

Niveli i sheqerit në gjak përfundon në veshka dhe në urinë që përthith më shumë lëngje dhe si rrjedhojë urinim të tepërt.

Etje e Tepërt

Bashkë me urinimin e tepërt, niveli i lartë i sheqerit ka tendencën të shtojë etjen.

Rënie ose Shtim i Pashpjegueshëm në Peshë

Kur qelizat nuk kanë glukozën e nevojshme, trupi djeg masë muskulare.

Kjo shkakton një rënie ose shtim të pashpjegueshëm në peshë.

Vështirësi në Përqendrim

Truri vuan nga mungesa e ekuilibrave në organizëm.

Niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të shkaktojë vështirësi në përqendrim dhe probleme me kujtesën.

Shërim i Ngadaltë

Niveli i lartë i sheqerit ne gjak mund të dëmtojë nervat.

Nëse vëreni që lëndimet e lëkurës shërohen me vështirësi, atëherë është koha të kontrolloni nivelin e sheqerit në gjak.

Marramendje ose Mjegullim të Shikimit

Nëse të dyja këto ndodhin krejt papritur, atëherë është e udhës që mos t’i injoroni.

Niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të jetë një shkak i fshehur i këtyre dy simptomave.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe