BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x

Shëndeti

Mos neglizhoni dhimbjet e kyçeve, shenjë paralajmëruese se mund të vuani nga këto sëmundje të rënda, flasin ekspertët e njohur

Mos neglizhoni dhimbjet e kyçeve, shenjë paralajmëruese se mund

Nyjet që mund të shfaqin simptoma të dhimbshme janë shpesh: Kur dhimbja shkaktohet nga inflamacioni, nyja duket e fryrë dhe e nxehtë.

Një nga arsyet që shkakton dhimbje kyçesh janë lëvizjet e përsëritura të cilat mund të shkaktojnë tendinit ose inflamacion të ligamenteve. Ndonjëherë kyçet këto mund të kërcasin gjatë lëvizjeve.

Lupusi është një sëmundje autoimune që karakterizohet jo vetëm nga dhimbja, por edhe nga:

Kjo sëmundje autoimune është një shkak kryesor i dhimbjes së kyçeve të lidhur me ënjtjen dhe ngurtësimin e kyçeve, gjithashtu tipike për fibromialgjinë.

Sëmundja ka një qasje multidisiplinare dhe përfshin terapi medikamentoze, fizioterapi dhe aktivitet fizik specifik.

Sëmundja “Lyme” zhvillohet si rezultat i pickimit të rriqrës. Kjo shkakton jo vetëm dhimbje, por edhe ethe, lodhje dhe skuqje. Është thelbësore që të trajtohet menjëherë me antibiotikët e duhur.

Është një sëmundje seksualisht e transmetueshme e cila përveç inflamacionit të organeve gjenitale dhe humbjes së sekrecioneve, të shoqëruara me dhimbje dhe djegie gjatë urinimit, shkakton dhimbje kyçesh.

Diagnoza është e rëndësishme sepse nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë infertilitet.