BREAKING NEWS

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë së Transportit dhe Tatimeve për rritjen e çmimit të patentës, e cilëson në kundërshtim me ligjin dhe paralajmëron se do monitorojë tregun 1 vit

Autoriteti i Konkurrencës rrëzon marrëveshjen e Drejtorisë
x
BREAKING NEWS

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i bashkisë Bulqizë u arrestua pasi prishi pazaret e Belinda Ballukut

Qeveria shkarkon nga detyra Lefter Allën, opozita zbulon se ish-kreu i
x
BREAKING NEWS

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në Britani? Çuçi ultimatum Bravernan dhe zbardh bisedimet e takimit: Të amnistohen shqiptarët të cilët punojnë në...

Çfarë do bëhet me fatin e emigrantëve ilegal në
x
BREAKING NEWS

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër, “Apeli” dënon me 25 vite burg Arsen Stojkun, autori është mik i Licëve, ja si ndodhi ngjarja

Vrasja e dy vëllezërve Bilali në Shkodër,
x
BREAKING NEWS

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me ‘ultimatum’ në banesën e të shumëkërkuarit në Durrës, por ‘surprizohet’ nga ajo çfarë i gjen babait të tij

E pabesueshme, por e vërtetë! Policia mësyn me
x
BREAKING NEWS

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si presidenti Vuçiç bashkëpunoi me hakerat izraelitë për të eliminuar nga politika liderin opozitar

Media e njohur gjermane plas skandalin që po trondit Beogradin: Ja si
x
BREAKING NEWS

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë rrezikon të shpërthejë, ja si mund të përsëritet katastrofa “Fukushima”

Ndizen sirenat e alarmit në Ukrainë: Termocentrali më i madh
x
BREAKING NEWS

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po përgatitet për tre sulme “vdekjeprurëse” kundër Rusisë, ja plani i fshehtë për marrjen e Krimesë

Kreu i Wagner ngre alarmin: Ukraina më e fuqishme se kurrë, po
x

Shëndeti

Mos u brengosni/ Çfarë duhet të bëni kur e digjni gjuhën

Mos u brengosni/ Çfarë duhet të bëni kur e digjni

Një kube akulli, ujë të ftohtë, qumësht… Ndjenjën e pakëndshme në gojë e eliminon artikulli ushqimor, të cilin të gjithë e kemi në shtëpi

Me siguri një herë në jetë ju ka ndodhur që të digjni gjuhën me ndonjë pije apo ushqim të nxehtë. Kryesisht kjo ndodh kur hamë patate të nxehta apo mish, sepse këta artikuj mbajnë gjatë nxehtësinë.

Shumica e djegieve në gjuhë konsiderohen djegie të shkallës së parë, që do të thotë që është dëmtuar shtresa e saj e jashtme.

Megjithatë, kjo është e mjaftueshme që të shkaktojë dhembje, skuqje apo ënjtje.

Në situata të tilla assesi nuk duhet të vraponi deri te frigoriferi për të marrë akull, sepse në atë mënyrë, për shkak të ndjeshmërisë së gjuhës, do të mundë të ndodhin ngrirje dhe dëmtime të pjesës së sipërme të indeve.

Në vend të këtyre vini në gojë një kokërr sheqeri apo qiteni një lugë sheqer. Njëra ndër ndjenjat më të këqija, do të duhej shpejt të zhdukej.

Në rast që akoma ndieni dhembje, mund ta përsërisni këtë teknikë.

Më e mira së mirës është që ky truk mund të aplikohet çdo kund – pa marrë parasysh a e keni djegur gjuhën në shtëpi apo në restorant.

Herën tjetër kur të jeni të pakujdesshëm me ushqimin apo pijen, e dini se çfarë duhet të bëni.