Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mos u mendoni 2 herë, largojeni urgjent nga shtëpia këtë produkt vdekjeprurës

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush. Aroma që lëshon ka një ndikim të madh në sistemin nervor, të frymëmarrjes dhe në atë imunitar, duke shkaktuar reaksione alergjike, astmë, autizëm dhe madje edhe kancer.

Nëse keni evidentuar kollitje apo djegie pas përdorimit të tij, këto janë pikërisht shenja të vetive gërryese të këtij përbërësi. Kur kombinohet me amoniak, krijon një gaz vdekjeprurës. Ekspozimi ndaj këtij gazi shkakton simptoma si dhimbje gjoksi, përzierje, kollitje, pneumoni, sy, hundë dhe fyt të acaruar.

Klori është një gaz në temperaturën e dhomës. Duke qenë i tillë, mund të prodhojë një përbërës që shkakton kancerin, abortin, diabetin, infertilitetin, probleme me lindjen, çrregullimet imune etj.

Ai është gërryes ndaj syve, mushkërive, lëkurës dhe organeve të tjera. Oksidimi i klorit mund të zhvillojë acid hipoklorik, i cili është i aftë të shkatërrojë strukturën e qelizës. Klorina e ujit të pijshëm mund të oksidohet me ndotës organikë, duke krijuar substanca kancerogjene.

Klori dhe ujërat e zeza mund të formojnë një kancerogjen të rrezikshëm i cili lidhet me shfaqjen e kancerit të gjirit dhe me abortin te kafshët. Kloridi organik, duke përfshirë klorin, qëndron në mjedis për një kohë të gjatë duke shkaktuar çrregullime hormonale, kancer dhe probleme me riprodhimin.

Kështu, ju sugjerojmë një alternativë më të mirë zbardhuesi që mund ta përgatisni vetë në shtëpi.

Përbërësit:

¼ filxhan lëng limoni,

1 filxhan peroksid hidrogjeni,

12 gota uji

Udhëzime:

Kombinoni lëngun e limonit me peroksid hidrogjeni dhe ujë. Përdoreni atë si pastrues shtëpiak ose shtoni 2 gota për çdo larje.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 13:50

Dietat janë gjithmonë të mundimshme kur vjen puna për të humbur peshë. Por përveç dietave ka edhe mënyra të tjera efikase që ju ndihmojnë të humbni kile.

Postuar: 19/09/2019 - 10:10

Tendenca e përdorimit të vajit të peshkut ka arritur majat dhe nuk mund të ndalet më.

Postuar: 18/09/2019 - 20:43

Italianët njihen si popull që konsumojnë ushqim të bollshëm por jo të shëndetshëm.

Postuar: 18/09/2019 - 14:47

Rritja e fëmijëve është një ndër vështirësitë më të mëdha që hasin prindërit në jetën e tyre.

Postuar: 18/09/2019 - 13:26

Asnjë nuk do të ketë flokë të yndyrshëm, që duken të pistë dhe të vajosur.

Postuar: 17/09/2019 - 19:09

Vështirë se do arrijë t’i marrin të gjitha por të paktën ta kemi një ide të përgjithshme, q