BREAKING NEWS

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat në 5 ditët e ardhshme

Meteorologu i njohur paralajmëron ndryshimin drastik të motit: Ja
x
BREAKING NEWS

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’ portën e Izraelit, Uzuni realizon një magji të vërtetë (VIDEO)

“Ka ende shpresë!”, Shqipëria ‘shpartallon’
x
BREAKING NEWS

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po paralajmëron Ervin Karamuço: Skenarët janë shumë të frikshëm, shpresoj të mos ndodhin

"Mund të vriten dëshmitarë"/ Çfarë po
x
BREAKING NEWS

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë Vlorën

Çfarë po kërkojnë? Forcat policore blindojnë
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x

Shëndeti

Mund ta mbillni edhe në shtëpi, përfitimet shëndetësore nga lulja e kamomilit

Mund ta mbillni edhe në shtëpi, përfitimet shëndetësore

Lulja e kamomilit ka përfitime me të vërtetë të mahnitshme, të dobishme që nuk janë të kufizuara vetëm në përdorimin që bëjmë për qetësimin.

Përfitimi më i njohur medicinal i kamomilit padyshim lidhet me lehtësimin e ndonjë gjendje të organeve të tretjes. Është e shkëlqyer për të përmirësuar tretjen, duke favorizuar largimin e gazrave të zorrëve, duke lehtësuar dhimbjen e stomakut, duke shmangur përzierjen dhe lehtësimin e dhimbjeve të barkut, gastritit dhe ulçerës.

Këto përfitime janë për shkak të aftësisë së kamomilit për të vepruar si një relaksues i muskujve. Duke pasur përfitimet anti-inflamatore, kamomili redukton inflamimin e mukozave të stomakut dhe zorrëve.

Çaji i kamomilit është shumë i dobishëm për uljen e niveleve të kolesterolit. Choline, një vitaminë që gjendet në kamomil, është e shkëlqyer për promovimin e eliminimit të yndyrës nga gjaku.

Njerëzit me probleme të larta kolesteroli mund të pijnë dy gota kamomil në ditë për ta rregulluar atë dhe për ta rikthyer atë në nivele normale.

Një tjetër nga vetitë medicinale më të popullarizuara të kamomilit është aftësia për të lehtësuar dhimbjet menstruale dhe para menstruacioneve. Kamomili ka një veprim estrogjenik dhe qetësues.

Falë përfitimeve të tij anti-inflamatore dhe antiseptike, kamomili është i shkëlqyer për trajtimin e miopisë dhe lodhjes së syve.

Për më tepër, është shumë i dobishëm për lehtësimin e dhimbjeve të përbashkëta dhe, nëse përdoret si një gargarë, mund të lehtësojë dhimbjen e dhëmbëve. Kamomili mbron lëkurën dhe flokët, duke eliminuar papastërtitë dhe duke ulur irritimin.