BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Shëndeti

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur, nëse keni një nga këto shenja nxitoni tek mjeku!

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur,

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në Universitetin e Exeter thanë se të gjithë të rriturit e moshës 40-70 vjeç duhet të kontrollohen nëse janë të prekur nga diabeti i tipit 2.

Diabeti i tipit 2 është një gjendje e zakonshme që bën që niveli i sheqerit (glukozës) në gjak të rritet shumë, thotë NHS. Shpesh përmendet si një vrasës i heshtur, sepse në shumë raste, njerëzit nuk e dinë se e kanë sëmundjen – pasi mund të duhet shumë kohë që simptomat të shfaqen.

Gjendja, nëse nuk trajtohet, mund të çojë në rrezik për goditje në tru, sëmundje të zemrës, verbëri, sëmundje të veshkave, thotë Diabetes UK. Mjekët thanë se ekzaminimi do të ndihmonte në uljen e rrezikut të një personi për komplikime të lidhura me sëmundjen.

Diabeti i tipit 2 ndonjëherë mund të mos zbulohet deri në 10 vjet, gjë që mund të çojë në komplikime serioze, paralajmërojnë ekspertët.

Ndërsa simptomat e diabetit të tipit 2 ndonjëherë mund të jenë të vështira për t’u dalluar në fazat e hershme, është e rëndësishme të njihni shenjat për t’u kujdesur, përfshirë etja e madhe, humbje peshe e pashpjegueshme, lodhje, plagë që duan kohë të shërohen dhe urinim të shpeshtë.

Nëse vëreni ndonjë gjë të pazakontë, flisni me mjekun tuaj të familjes.