BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Shëndeti

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur, nëse keni një nga këto shenja nxitoni tek mjeku!

Mund të jeni duke jetuar me një vrasës të heshtur,

Mbi një çerek milioni britanikë nuk e dinë se po jetojnë me një vrasës të heshtur, ka zbuluar një studim i ri. Ekspertët në Universitetin e Exeter thanë se të gjithë të rriturit e moshës 40-70 vjeç duhet të kontrollohen nëse janë të prekur nga diabeti i tipit 2.

Diabeti i tipit 2 është një gjendje e zakonshme që bën që niveli i sheqerit (glukozës) në gjak të rritet shumë, thotë NHS. Shpesh përmendet si një vrasës i heshtur, sepse në shumë raste, njerëzit nuk e dinë se e kanë sëmundjen – pasi mund të duhet shumë kohë që simptomat të shfaqen.

Gjendja, nëse nuk trajtohet, mund të çojë në rrezik për goditje në tru, sëmundje të zemrës, verbëri, sëmundje të veshkave, thotë Diabetes UK. Mjekët thanë se ekzaminimi do të ndihmonte në uljen e rrezikut të një personi për komplikime të lidhura me sëmundjen.

Diabeti i tipit 2 ndonjëherë mund të mos zbulohet deri në 10 vjet, gjë që mund të çojë në komplikime serioze, paralajmërojnë ekspertët.

Ndërsa simptomat e diabetit të tipit 2 ndonjëherë mund të jenë të vështira për t’u dalluar në fazat e hershme, është e rëndësishme të njihni shenjat për t’u kujdesur, përfshirë etja e madhe, humbje peshe e pashpjegueshme, lodhje, plagë që duan kohë të shërohen dhe urinim të shpeshtë.

Nëse vëreni ndonjë gjë të pazakontë, flisni me mjekun tuaj të familjes.