Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Në luftë me kilogramët e tepërt, zbuloni sa gjumë duhet të flini për të humbur peshë

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilogramët që kemi vënë gjatë verës.

Disa mbajnë dieta e disa bëjnë ushtrime fizike për të ulur peshën.Por, në disa raste edhe pse mundoheni shumë nuk arrini t’ia dilni që të humbni peshë.

Dhe fajtor për këtë është gjumi. Pra nëse donin të humbni peshë duhet t’i kushtoni një rëndësi të veçantë mënyrës se si flini.

Doktoresha Rizwana Sultana ka thënë se duhet të flemë rreth 8 ose 9 orë nëse duam të humbasim peshë.

Gjithashtu nëse doni të humbi peshë duhet edhe të flini herët dhe mos të rrini zgjuar deri në mesnatë.

E çka mund të thuhet si përfundim është se gjumi luan një rol mjaft thelbësor edhe në humbjen e peshës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/06/2019 - 19:02

Në verë, të gjithë duam të kalojmë më shumë kohë në ajër të pastër, të ecim në park dhe të shijojmë gjelbërimin dhe lulet. Por mushkonjat mund të shkatërrojnë edhe pushimet më të mrekullueshme.

Postuar: 18/06/2019 - 08:42

Ekziston një paralajmërim se ushqimi i përpunuar fast food që gjendet kudo dhe që përmban shumë k

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohu

Postuar: 15/06/2019 - 12:47

Në kohën e Homerit, selinoja ishte simbol i bukurisë dhe gëzimit.

Postuar: 13/06/2019 - 11:26

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vd

Postuar: 12/06/2019 - 23:24

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hun

Postuar: 12/06/2019 - 14:45

Një studim i ri ka konkluduar që një dozë e vitaminës D, mund të ndihmojë në zvogëlimin e rritjes