Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Neglizhoni vaktin e mëngjesit? Mos e bëni më, ja çfarë rrezikoni sipas ekspertëve

Postuar: 21/04/2019 - 10:26

Edhe pse shumica e kanë të vështirë të konsumojnë ushqim në mëngjes, ky vakt është mjaft i rëndësishëm për njeriun.Studiuesit nga Universiteti Sao Paolo në Brazil studiuan 113 njerëz që pësuan sulme në zemër.

Ekipi zbuloi se 57 për qind e pjesëmarrësve anashkaluan mëngjesin të paktën tre herë në javë, 51 për qind hanin darkë vonë tri herë në javë dhe 41 për qind humbën mëngjesin dhe hëngrën darkën e tyre në mbrëmje.

Hulumtuesit gjithashtu zbuluan se ata që rregullisht e humbën vaktin e tyre në mëngjes dhe hëngrën dy orë para se të binin në gjumë, kishin katër deri pesë herë më shumë gjasa të vdisnin brenda një muaji nga sulmet në zemër, ose pësuan një sulm të përsëritur.

Sulmi në zemër ndodh kur furnizimi i gjakut në zemër papritmas bllokohet. Simptomat përfshijnë dhimbje gjoksi, gulçim, dhe ndjenja e dobët.

Sulmet në zemër zakonisht shkaktohen nga sëmundjet koronare, të cilat mund të shkaktohen nga pirja e duhanit, presioni i lartë i gjakut dhe diabeti.

Kështu që mos e neglizhoni vaktin e mëngjesit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në dietën tonë të përditshme.
 

Postuar: 23/05/2019 - 07:26

Ushqyerja në syfyr është shumë e rëndësishme pasi koha e agjërimit është e gjatë.

Postuar: 22/05/2019 - 21:09

Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se në katër vitet e fundit, numri i qytetarëv

Postuar: 22/05/2019 - 19:24

Limoni është agrume që historikisht lidhet me të ashtuquajturat "metodat kuruese natyrore&qu

Postuar: 22/05/2019 - 09:44

Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgan

Postuar: 22/05/2019 - 09:06

Prej vitesh është debatuar mbi faktin nëse vezët janë të mirë apo të këqija për ty?

Postuar: 21/05/2019 - 23:42

 Të gjithë ju që jeni në një lidhje, duhet të dini të dalloni se kur diçka po shkon keq, dhe