Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Nëse bëni këtë gjë natën mund t’ju shfaqet kanceri”, studimi që frikëson mijëra persona

Postuar: 16/06/2019 - 13:35

Kanceri, siç e dimë, është gjithmonë një e keqe për të gjithë. Ka kaq shumë faktorë të njohur që rrisin rrezikun e shfaqjes së kancerit, duke përfshirë natyrisht pirjen e duhanit dhe obezitetin, por edhe disa faktorë gjenetikë.

Risia është se ndër faktorët me një incidencë të lartë të tumorit ka edhe puna e natës, veçanërisht te gratë.

Sipas një studimi të kryer nga ekipi hulumtues i Laboratorit Shtetëror të Bioterapisë dhe Kancerit në Universitetin Sichuan në Chengdu të Kinës, ata kanë më shumë gjasa të zhvillojnë lëkurë (+ 41%), gji (+ 32%) dhe kancer gastrointestinal (+ 18%) në krahasim me gratë që kanë një mënyrë jetese më të rregullt.

Studimet janë kryer në një mostër të grave nga e gjithë bota: Evropa, Amerika e Veriut, Azia dhe Australia.

Kërkuesit studiuan lidhjen mes punës së natës dhe gjashtë llojeve të ndryshme të kancerit dhe u konstatua se në përgjithësi, në gratë që punojnë gjatë natës, rreziku i rritjes së sëmundjes rritet me 19%.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/09/2019 - 15:13

Thoma Parr, një fermer i vjetër anglez e ka pirë këtë pije dhe ka jetuar për 152 vjet rresht. Bëhet fjalë për hirrën, të cilën ai e përdorte vazhdimisht.

Postuar: 15/09/2019 - 14:36

Frutat e thata janë një dashuri më vete e më të cilat nuk gjen kurrë ngopje.

Postuar: 14/09/2019 - 23:33

Acidi në stomak, për fat të keq, është një çrregullim shumë i zakonshëm që mund të shkaktohet n

Postuar: 14/09/2019 - 10:19

Të gjithë e dimë që bananet, përveçse janë shumë të shijshme, janë edhe shumë të shëndetshme.

Postuar: 13/09/2019 - 23:41

Ngritja e këmbëve në ajër duke formuar një kënd të drejtë me dyshemenë është një nga ato truke që

Postuar: 12/09/2019 - 07:17

 Raportet intime janë një pjesë tepër e rëndësishme që nuk duhen neglizhuar, nëse dëshironi

Postuar: 11/09/2019 - 19:20

Pica është ndër ushqimet më të mira dhe asgjë nuk mund ta ndryshojë. Por, kjo nuk ashtu.