BREAKING NEWS

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i viktimave, mbi 400 raste të reja

MSH informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Ulet numri i
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI në zgjedhjet e 25 prillit në Tiranë. Emri

Monika Kryemadhi merr goditjen/ Prangoset ish- kandidati për deputet i LSI
x
BREAKING NEWS

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4 turistëve rusë në Qerret, kamerat zbulojnë gjithçka, ja lëvizjet në hotelin luksoz. Ambasada ruse merr vendimin e menjëhershëm

Pushimet u kthyen në tragjedi/ Zbardhen detaje të reja nga vdekja e 4
x
BREAKING NEWS

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat që implikojnë politikanët e njohur dhe del me paralajmërimin e fortë: Ja si po i detyron Berisha që t’i rrinë rrotull!

“Kjo është bomba”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron pasurinë marramendëse të dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë. Zbardhen akuzat e rënda

Trafikim të miturish dhe prostitucion/ Policia e Tiranës sekuestron
x
BREAKING NEWS

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/ Çfarë ka ndodhur në dhomën e saunës ku po qëndronin 4 turistët që u gjetën të vdekur në Qerret, shoqërohen në polici e gjithë stafi

Zbardhen të tjera detaje të reja për ngjarjen tronditëse/
x
BREAKING NEWS

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe paralajmëron sekuestrim të pasurive sipas vendimit të Biden

SHBA e vendosur për Berishën, nuk pranon negociata dhe
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir, nënë e bir hidhen nga kati i tretë për t’u shpëtuar flakëve! Vdes e ëma. Zbardhen dyshimet e rënda

E rëndë/ Apartamenti përfshihet nga flakët në Astir,
x

Shëndeti

Nëse keni frikë nga virozat dhe sëmundjet e stinës, ka diçka që duhet të hani më shpesh

Nëse keni frikë nga virozat dhe sëmundjet e stinës, ka

Të gjitha llojet e sëmundjeve mund të gjejnë “strehë” në dimër, ndaj edhe mjekët këshillojnë herë pas here të bëni kujdes, përveç antibiotikëve, edhe me ushqimet që duhet të hani më shumë apo më pak gjatë këtij sezoni. Siç këshillojnë mjekët, kur antibiotikët nuk janë të nevojshëm, sepse ulin imunitetin e trupit, mund të bëni rezistencë dhe mund të luftoni bakteret edhe me ushqimet.

Por çfarë duhet të hani më shumë nëse jeni prekur nga virozat apo gripi i stinës?

Produktet e fermentuara si kosi, me proteina dhe vitaminë D në përbërjen e tyre mund të ndihmojnë për të luftuar virozat. Por gjithashtu, shumë në ndihmë ju vijnë edhe turshitë, thonë mjekët. Turshitë janë miqtë më të mirë kur jeni sëmurë. Forcojnë sistemin imunitar, por ushqejnë edhe zorrët me baktere të mira.

Të gjitha variantet e tyre, duke filluar që nga specat, domatet, karotat apo lakrat. Çdo lloj ushqimi shoqërojeni me turshi për të rritur imunitetin.