Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nëse keni pësuar sulm në zemër, këto janë 5 ushqimet që nuk duhet t’i hani

Postuar: 15/04/2019 - 19:16

Janë disa lloje ushqimesh të cilat nuk duhet t’i konsumoni nëse më parë keni pësuar sulme në zemrë.
 
Ose në rastin më të mirë duhet t’i konsumoni me kujdes.
 
1.Kripa
 
Kur keni pësuar goditje në zemër ju duhet me patjetër të shmangni kripën. Kripa depërton edhe në ushqimet që ngjajnë më të shëndetshme si gjiza.
 
Nëse keni probleme me zemrën, në fillim duhet të hiqni kripën nga tryeza juaj.
 
2.Patatet e skuqura
 
Patet e skuqura kanë shumë kripë, dhe yndyrë. Nëse hani patate të skuqura do të shtoni në peshe dhe kjo nuk është gjë e mirë për zemrën tuaj.
 
Për të shmangur shtimin e peshës  mos hani ushqime të shpejta, në vend të tyre hani fruta dhe perime.
 
3.Verë
 
Ju mund të keni dëgjuar rreth përfitimeve shëndetësore qe ka konsumimi i verës, dhe kjo mund të jetë e vërtetë nëse nuk vuani nga zemra.
 
Konsumimi i alkoolit ul rrahjet e zemrës, kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë të shmangni gjithë llojet e alkoolit kur keni probleme me zemrën.
 
4.Buka e bardhë
 
Goditjet në zemër mund të vijnë edhe si pasojë e kolesterolit të lartë dhe diabetit të tipit 2.
 
Dieta e pasur me fibra ndihmon trupin të rregullojë sheqerin në gjak dhe të pastrojë kolesterolin nga arteriet.
 
Ju duhet të shmangni bukën e bardhë, orizin e bardhë, makaronat  e zakonshme dhe shumë lloje drithërash në kuti.
 
5.Ujë
 
Pi më shumë ujë, është bërë fraza më e zakonshme për një jetë të shëndetshme, por është një këshillë  e gabuar për personat që kanë pësuar goditje në zemër.
 
Pirja e tepërt e ujit rrit nivelin e lëngjeve në trup.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit. Paraardhësit tanë e përdornin atë për të larguar të keqen, por edhe për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend

Postuar: 21/08/2019 - 10:04

Nëse dëshironi të bëni një pushim dhe të merrni veten gjatë një pune të lodhshme, atëherë është m