BREAKING NEWS

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte përdhunimin nga disa persona, kush është shefi i lartë i Policisë: I kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit të madh Martin Camaj

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte
x

Shëndeti

Nëse keni pësuar sulm në zemër, këto janë 5 ushqimet që nuk duhet t’i hani

Nëse keni pësuar sulm në zemër, këto janë 5
Janë disa lloje ushqimesh të cilat nuk duhet t’i konsumoni nëse më parë keni pësuar sulme në zemrë.
 
Ose në rastin më të mirë duhet t’i konsumoni me kujdes.
 
1.Kripa
 
Kur keni pësuar goditje në zemër ju duhet me patjetër të shmangni kripën. Kripa depërton edhe në ushqimet që ngjajnë më të shëndetshme si gjiza.
 
Nëse keni probleme me zemrën, në fillim duhet të hiqni kripën nga tryeza juaj.
 
2.Patatet e skuqura
 
Patet e skuqura kanë shumë kripë, dhe yndyrë. Nëse hani patate të skuqura do të shtoni në peshe dhe kjo nuk është gjë e mirë për zemrën tuaj.
 
Për të shmangur shtimin e peshës  mos hani ushqime të shpejta, në vend të tyre hani fruta dhe perime.
 
3.Verë
 
Ju mund të keni dëgjuar rreth përfitimeve shëndetësore qe ka konsumimi i verës, dhe kjo mund të jetë e vërtetë nëse nuk vuani nga zemra.
 
Konsumimi i alkoolit ul rrahjet e zemrës, kjo është arsyeja pse mjekët rekomandojnë të shmangni gjithë llojet e alkoolit kur keni probleme me zemrën.
 
4.Buka e bardhë
 
Goditjet në zemër mund të vijnë edhe si pasojë e kolesterolit të lartë dhe diabetit të tipit 2.
 
Dieta e pasur me fibra ndihmon trupin të rregullojë sheqerin në gjak dhe të pastrojë kolesterolin nga arteriet.
 
Ju duhet të shmangni bukën e bardhë, orizin e bardhë, makaronat  e zakonshme dhe shumë lloje drithërash në kuti.
 
5.Ujë
 
Pi më shumë ujë, është bërë fraza më e zakonshme për një jetë të shëndetshme, por është një këshillë  e gabuar për personat që kanë pësuar goditje në zemër.
 
Pirja e tepërt e ujit rrit nivelin e lëngjeve në trup.