BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x

Shëndeti

Nëse qëndroni ulur për një kohë të gjatë, rrezikoheni të prekeni nga këto sëmundje të rënda

Nëse qëndroni ulur për një kohë të gjatë,

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë është i dëmshëm për shëndetin tuaj

Studimet kanë treguar se personat që punojnë ulur kishin rreth dy herë më shumë të rrezikuar të prekeshin nga sëmundjet e zemrës sesa ata që qëndronin në këmbë.

Qëndrimi ulur gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit, goditjes në tru, presionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë, të cilat nxisin demencën.

Zbeh efektet e aktivitetit fizik

Edhe nëse stërviteni 7 orë në javë, nuk mund të ndryshoni efektet e qëndrimit ulur 7 orë, por ky nuk duhet të jetë justifikim për të lënë aktivitetin.

Nuk është e qartë pse, por mjekët mendojnë se qëndrimi ulur mund të ndryshojë mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj insulinës, hormoni që e ndihmon atë të djegë sheqerin dhe karbohidratet për energji.

Tromboza e Venave të Thella (TVTH) është një mpiksje që formohet në këmbë, shpesh për shkak se qëndroni ulur për një kohë të gjatë.

Mungesa e lëvizshmërisë rrit rrezikun për shtim në peshë.

Nëse qëndroni ulur përpara pajisjeve elektronike, kjo mund të ndikojë në cilësinë e gjumit dhe të shkaktojë shqetësim. Plus, koha e tepërt vetëm mund t’ju bëjë të tërhiqeni nga miqtë dhe të dashurit, gjë që lidhet me ankthin social.

Pozicioni ulur ushtron stres të madh në muskujt e qafës dhe shpinës, sidomos nëse përkuleni. Ngrihuni dhe lëvizni për një ose dy minuta çdo gjysmë ore për të mbajtur shtyllën kurrizore drejt.

Uluni për një kohë të gjatë dhe gjaku mund të grumbullohet në këmbët tuaja. Kjo vendos presion të shtuar në venat tuaja duke krijuar venat me variçe ose venat merimangë.

Të rriturit e moshuar që nuk janë aktivë mund të kenë më shumë gjasa të preken nga osteoporoza, (kocka të dobësuara).

Personat që qëndrojnë ulur për një kohë të gjatë janë më të predispozuar të preken nga kanceri i zorrës së trashë, i endometrit ose mushkërive, ndërsa gratë e moshuara nga kancerit të gjirit.