BREAKING NEWS

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet të ndodhë me temperaturat

Surpriza e motit për ditën e nesërme, çfarë pritet
x
BREAKING NEWS

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në deklaratën që bëri në Izrael, ja për çfarë bëhet fjalë

Paskal Milo akuzon rëndë kryeministrin: Rama ka gënjyer në
x
BREAKING NEWS

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre pikëpyetjet e forta

Burri vrau gruan me foshnjen në bark, trondit gazetari dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina “merr me vete” Poloninë në fazën tjetër

Mbrëmje dramatike! Messit hedh "KO" Meksikën, Argjentina
x
BREAKING NEWS

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra dhe vajza, jemi të rrezikuara

Vrasja e 35-vjeçares shtatzënë nga burri, thirrja urgjente: Gra
x
BREAKING NEWS

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi Ramën, ja çfarë pritet të ndodhë

Protesta e 6 dhjetorit, PD zbardh skenarin: Si do përballemi me Edi
x
BREAKING NEWS

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e fundit të 35-vjeçares para se të vritej nga burri: Pasha këtë fëmijë që kam me lind sonte…

Tragjedia/ Nuk arriti kurrë ta takonte foshnjën, ja fjalët e
x
BREAKING NEWS

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë zbardh detaje të reja nga ngjarja tronditëse

"Policia e dinte për...", familjari i gruas së vrarë
x

Shëndeti

Nëse shpesh keni përshtypjen sikur keni diçka në sy, drejtohuni urgjent tek mjeku

Nëse shpesh keni përshtypjen sikur keni diçka në sy,

I njohur gjithashtu si keratiti, është një plagë e hapur në kornea – e cila është shtresa e qartë mbi iris.

Shërbimi këshillon që të kërkoni kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur nëse dyshoni se keni ulçerë korneale, pasi kjo mund të çojë në humbje të plotë të shikimit nëse nuk trajtohet.

Aty thuhet: “Ulçera e kornesë është një urgjencë mjekësore. Pa trajtim, mund të përhapet në pjesën tjetër të syrit tuaj dhe ju mund të humbni një pjesë ose të gjithë shikimin tuaj në një kohë të shkurtër. Ju gjithashtu mund të keni një vrimë në kornenë tuaj, dhëmbëza, katarakte ose glaukoma”.

Nëse trajtohet, syri zakonisht shërohet në dy ose tre javë. Megjithatë, ËedMD shton: “Nëse keni probleme me shikimin për shkak të plagëve nga një ulçerë korneale, mund të keni nevojë për një transplant të kornesë”.

Shenja të tjera të ulçerës së kornesë përfshijnë:

Skuqje

Dhimbje të forta

Lotët

Qelb ose rrjedhje e trashë nga syri juaj

Pamje e turbullt

Dhimbje kur shikoni dritat e ndritshme

Qepallat e fryra

Një njollë e bardhë e rrumbullakët në kornenë tuaj.

“Është veçanërisht e rëndësishme të vëzhgoni për probleme nëse keni gërvishtur kornenë tuaj më parë ose nëse keni qenë rreth kimikateve ose grimcave të vogla si rëra, metali ose qelqi”, thotë ËebMD.

Ulçera ose kornea zakonisht shkaktohet nga një infeksion.