BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Shëndeti

Nga forcimi i kockave deri te parandalimi i kancerit, këto janë përfitimet që sjell në shëndet konsumimi i kësaj bime

Nga forcimi i kockave deri te parandalimi i kancerit, këto janë

Edhe pse petalet janë pak të hidhura dhe thelbi i bimës (që shumica e quajnë zemra) është më e butë, është pikërisht kjo pjesë që përdoret më shpesh në receta. Konsumimi i angjinares sjell shumë përfitime shëndetësore. Në këtë artikull jepen 7 prej tyre dhe pas leximit të tyre do të dëshironi ta konsumoni më shumë.

Sipas revistës Psikologjia, Angjinarja ka veti antioksiduese dhe fitonutrient si quercetin, rutin, acid gallic dhe cisteine. Një nga përfitimet kryesore të këtij ushqimi është parandalimi i llojeve të ndryshme të kancerit, sidomos kancerit të gjirit, pasi qelizat e kancerit mund të zhvillohen në praninë e radikaleve të lira në trup që shkatërrojnë antioksidantët.

Lufton sëmundjet kardiovaskulare

Konsumimi i angjinares është i lidhur me një reduktim në sasinë e kolesterolit të keq në gjak, dhe gjithashtu parandalon inflamacionin dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në përgjithësi.

Konsumi i angjinares ndihmon për të zvogëluar simptomat e problemeve me stomakun, kështu që ajo është përfshirë në dietën GAPS, e bërë veçanërisht për njerëzit me sëmundje mendore dhe stomaku.

Angjinarja kanë një sasi të madhe fibrash, të cilat ndihmojnë në absorbimin e ushqimit dhe largimin e mbeturinave, që përfshin sheqerin e tepërt dhe toksinat.

Përveç kësaj, konsumi i fibrave na bën të ndihemi më të ngopur pas një vakti dhe shumë studime kanë treguar konsumimi i fibrave të tretshme, si ato që gjenden tek angjinarja, ndihmojnë në parandalimin e grumbullimit të yndyrës së barkut, e konsideruar tepër e rrezikshme për shëndetin.

Përmirëson funksionin njohës

Angjinarja përmban rreth 12% të sasisë së rekomanduar të vitaminës K në ditë dhe kjo vitaminë është veçanërisht e rëndësishme për parandalimin e dëmtimit të nervit të shkaktuar nga procesi i plakjes. Konsumimi i angjinares mund të ndihmojë në parandalimin e Demencës dhe Alzheimer-it, të cilat mund të shfaqen gjatë procesit të plakjes.

Vitamina K që gjendet në angjinare është e rëndësishme për rritjen e sasisë së hekurit në gjak, që vjen kryesisht nga ushqimi me origjinë shtazore. Prandaj, kushdo që është vegan ose vegjetarian duhet të përfshijë më shumë angjinare në dietë. Sasia e vogël e hekurit mund të shkaktojë anemi, që dobëson sistemin imunitar, shkakton lodhje dhe fillimin e sëmundjes.

Një rol tjetër i rëndësishëm i vitaminës K është forcimi i kockave, dhe duke qenë se angjinarja përmban gjithashtu vitaminë C, ajo ndihmon në prodhimin e kolagjenit në trup, i cili gjithashtu ndihmon në këtë proces.