BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Shëndeti

Nga humbja e peshës tek djersitja, ja shenjat e dyshimta që paralajmërojnë shfaqjen e sëmundjes së rëndë

Nga humbja e peshës tek djersitja, ja shenjat e dyshimta që

Zbulimi i hershëm i një tumori malinj është thelbësor për menaxhimin e sëmundjes dhe kurimin e saj në kohë.

Njohja e simptomave më “të pabesueshme” dhe madje zbatimi i menjëhershëm i kontrolleve të nevojshme ka qenë gjithmonë i rëndësishëm, aq më tepër pas gjetjeve shkencore të një rritjeje globale prej 79% të rasteve të reja me kancer tek njerëzit nën moshën 50 vjeç në tre dekadat e fundit.

Kanceri mund të shfaqet te njerëzit në mënyra të ndryshme. Simptomat e një personi mund të ndryshojnë nga të tjerët, ndërsa disa janë asimptomatike. Është e rëndësishme të dini se çfarë është normale për ju dhe të flisni me mjekun tuaj nëse vëreni ndryshime të pazakonta.

Kjo mund të ndihmojë në diagnostikimin e kancerit në një fazë të hershme, kur trajtimi ka më shumë gjasa të jetë i suksesshëm.

Sipas “Cancer Research UK”, shenjat e para mund të jenë një gungë, një nishan i çuditshëm , gjakderdhje jonormale ose humbje e papritur në peshë.

Ka më shumë se 200 lloje të kancerit me simptoma të ndryshme, thonë studiuesit në qendrën e “Cancer Research UK”, e cila përpiloi dhe publikoi një listë me gjashtë shenja të dyshimta:

Ka shumë arsye pse mund të ndiheni më të lodhur se zakonisht, veçanërisht gjatë periudhave të stresit intensiv ose nëse keni probleme me gjumin. Por nëse ndjeni një lodhje të vazhdueshme ose pa ndonjë arsye të dukshme, mund të jetë një tregues se duhet të shkoni te mjeku.

Djersitjet ose ethet gjatë natës mund të jenë për shkak të infeksioneve ose reaksioneve të padëshiruara të barnave, ndërsa ndezjet e nxehta janë të zakonshme gjatë menopauzës. Megjithatë, djersitja është gjithashtu një simptomë e kancereve si leucemia dhe kanceri i mëlçisë. Në rast të djersitjeve shumë të rënda gjatë natës ose temperaturës së pashpjegueshme, kërkoni këshilla mjekësore.

Nëse njëra ose të dyja të mësipërmet nuk janë për shkak të një dëmtimi, ato duhet të kontrollohen nga një mjek. Gjakderdhja mund të gjendet në fece, urinë, mukozën e kollës prodhuese, etj. Tek gratë, gjakderdhja vaginale e pashpjegueshme mund të ndodhë midis periodave, pas seksit ose pas menopauzës. Pavarësisht nga sasia e gjakut ose ngjyra e tij (e kuqe në kafe dhe pothuajse e zezë), bisedoni me mjekun tuaj.

Dhimbja dhe shqetësimi janë mënyra e trupit tonë për të na treguar se diçka nuk është në rregull. Dhimbjet e ndryshme janë më të zakonshme teksa rritemi, por kur ato janë të pashpjegueshme ose të vazhdueshme në ndonjë pjesë të trupit, mund të jetë shenjë e diçkaje më serioze.

Ndryshimet e vogla në peshë me kalimin e kohës janë krejtësisht normale, por humbja e disa kilogramëve pa bërë asnjë përpjekje, është një arsye për të informuar mjekun tuaj. Mund të jetë një shenjë e problemeve shëndetësore përveç kancerit.

Një gungë ose ënjtje që u shfaq papritur kudo në trupin tuaj dhe vazhdon ende, duhet të merret seriozisht. Ato mund të vendosen në qafë, sqetull, stomak, ijë, gjoks madje edhe në testikuj.