Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nga këpucët shumë të sheshta tek reçipetat me mbushje, këto veshje mund t'ju defomojnë trupin

Postuar: 21/04/2019 - 12:50

 Të gjithave na pëlqen të dukemi sa më bukur, jo vetëm para pasqyrës, por edhe të tjerëve, por a keni menduar ndonjëhere se manin për të ndjekur tendencat e fundit të modës, po vë në rrezik mirëqenien tuaj? Sipas ekspertëve të shëndetit, ekzistojnë disa disa veshje të cilat mund të shkaktojnë probleme shëndetësore nëse i përdorni më shumë dhe shpesh se ç'duhet. Kini kujdes dhe mos i vishni gjithmonë:

Pantallonat e ngushta: Pantallonat e ngushta, mund t’ju bëjnë të dukeni më të dobëta, ose edhe të kenë efekt të kundërt, por t’i mbani veshur gjithë kohës mund të çojë në shfaqjen e variçeve, pasi ngadalësojnë qarkullimin e gjakut. Si rrjedhojë trupi prodhon shumë progesteron që më pas sjell zgjerimin e venave. Jo vetëm kaq, xhinset e ngushta shkaktojnë gjithashtu probleme me tretjen, aciditet dhe refluks gastrik.

Këpucët shumë të sheshta: Shumica prej nesh mendojnë se këpucët e sheshta mund të jenë plotësisht të padëmshme. Mirëpo, mjekët tregojnë se ato i bëjnë dëm shëndetit tuaj, sepse ngarkesa në këmbë është e pabarabartë. Në darkë ju mund të vuani nga dhimjet e këmbëve dhe mund të pësoni një deformim të gjunjëve dhe ijeve.

Reçipetat “push up”: Reçipetat me mbushje janë shumë të përdorura nga gra dhe vajza në të gjithë botën. Ajo që nuk dini është se  reçipetat “push up” bllokojnë enët e gjakut dhe ky presion i vazhdueshëm në gjoks i deformon gjintë tuaj, i bën më varur dhe mund të çojnë deri në shfaqjen e kancerit. çojë edhe në kancer.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/05/2019 - 23:33

Në Shqipëri, marinimi i mishit përpara gatimit, nuk ka qenë proces i njohur masivisht dhe ende për shumicën (pjesën më të madhe) e konsumatorëve të tij, është praktikë e pa zbatueshme.

Postuar: 24/05/2019 - 23:16

 Duke qenë se nga vera na ndajnë shumë pak ditë të gjithë jemi duke luftuar që të heqin kilo

Postuar: 24/05/2019 - 12:53

Diabeti është një nga sëmundjet më të zakonshme.

Postuar: 24/05/2019 - 11:13

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gj

Postuar: 24/05/2019 - 09:19

Kinezët e kanë praktikuar artin e masazhit terapeutik të këmbëve për rreth 5,000 vjet.

Postuar: 24/05/2019 - 08:50

Më poshtë do gjeni pesë ushqimet që nuk duhet të konsumoni në qoftë se keni pësuar të paktën për

Postuar: 23/05/2019 - 08:26

Disa nga llojet e kancerit janë të shmangshëm vetëm duke ndryshuar disa produkte ushqimore në d