BREAKING NEWS

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me Amerikën, ishte aq mendjelehtë. Shpëton vetëm nëse ikën në...

Llallën e pret burgu, Spartak Ngjela: Mendonte se do fitonte luftën me
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia bën lëvizjen e menjëhershme

SPAK lëshon urdhër arrestin për Adriatik Llallën, Policia
x
BREAKING NEWS

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë ambasadorja Yuri Kim, paralajmëron aksion kundër zyrtarëve të korruptuar: Askush nuk është mbi ligjin!

Fundoset Adriatik Llalla, REAGON për herë të parë
x
BREAKING NEWS

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën
x
BREAKING NEWS

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon kush e ka radhën pas Sali Berishës dhe paralajmëron ‘TËRMET’ në skenën politike shqiptare: Ky politikan është një model skizofrenik. Rama mund të detyrohet të...

“Me kë do të fillojë SPAK-u?”/ Spartak Ngjela tregon
x
BREAKING NEWS

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon vendimet marra

Përfundon mbledhja e Këshillit të Ministrave, Ahmetaj zbulon
x
BREAKING NEWS

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në drejtësi”, Klodiana Lala zbulon informacione për vendndodhjen e ish-kryeprokurorit: Më kanë ardhur foto! Avokati paraqiti akt ekspertimin, vuan nga një sëmundje e…

“Adriatik Llalla, kurbani i parë i reformës në
x
BREAKING NEWS

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën, ja çfarë ndodh nëse nuk paraqitet ish kryeprokurori pasi ka një javë që është larguar jashtë vendit

Jepet vendimi përfundimtar, GJKKO dënon me burg Adriatik Llallën,
x

Shëndeti

Nga komunikimi tek ushqimi, pesë rregullat për trajtimin e tumorit

Nga komunikimi tek ushqimi, pesë rregullat për trajtimin e tumorit

Ushtrimet fizike, asnjë cigare, më shumë kontakt me mjekun, mbështetje psikologjike dhe përmirësimin e dietës ushqimore me ndihmën e një specialisti të rekomanduar nga onkologu. Çdo tumor është i ndryshëm dhe kërkon kujdes e rregulla specifike, por pesë rregullat e mësipërme janë të vlefshme për të gjithë dhe i ndihmojnë pacientët me tumor ta luftojnë sëmundjen.

Stërvitja fizike, sipas onkologut Massimo Bonuçi, president i Qendrës Kërkimore të Integruar të Onkologjisë, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe oksigjenimin dhe kjo ka një efekt antiinflamator te qelizat. Inflamacioni është një stimul për përhapjen e qelizave kancerogjene. Sa i takon konsumit të duhanit, dihet se tashmë ai rrit riskun e shfaqjes së llojeve të ndryshme të kancerit, jo vetëm të mushkërive.tumor-3-600×357

“Edhe 2-3 cigare në ditë duhet të eliminohen, pasi ato kanë efekt akumulues”, thotë onkologu italian. Rregulli i tretë është vënia e një ure komunikimi me mjekun onkolog. Sa i takon mbështetjes psikologjike, ajo mbetet thelbësore, pasi gjendja e mirë mendore rrit qarkullimin e substancave që veprojnë në trup.

Për shembull, pacienti me depresion ka aktivitet të ulët të limfociteve, të cilat mbrojnë trupin kundër patologjive. Së fundmi, ushqimi është shumë i rëndësishëm si një terapi plotësuese, pasi ato ndërveprojnë me sëmundjen.

Ajo që ne hamë ndryshon bakteret e florës së zorrëve, pasi ato kanë funksion në lejimin ose moslejimin e organizmave kancerogjene. Për dietën e ekuilibruar, një dietolog i përgjithshëm nuk mjafton. Onkologu duhet ta drejtojë pacientin te një specialist ose një strukturë reference.