BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Shëndeti

Nga uji me limon tek çaji i boronicës/ Ja cilat janë 4 pijet "bio" që pastojnë veshkat tuaja

Nga uji me limon tek çaji i boronicës/ Ja cilat janë 4 pijet

Veshkat tuaja janë përgjegjëse për rregullimin e furnizimit me ujë në trupin tuaj 24/7. Është një punë kritike dhe veshkat kërkojnë sa më shumë lëngje. Dhe lëngu numër 1 për veshkat e shëndetshme dhe mirëqenien e tyre është sigurisht uji. Pse uji është më i miri për veshkat tuaja?

“Uji është “ushqyesi” më i rëndësishëm i trupit tuaj,” thotë dietologia ëendy Bazilian. Instituti i Mjekësisë i Akademive Kombëtare vlerëson se burrat kanë nevojë për rreth 13 gota lëngje në ditë, ndërsa gratë kanë nevojë për rreth 9 gota për të funksionuar siç duhet.

Pije që mund t’ju ndihmojnë të mbani veshkat tuaja të shëndetshme.

Lëng boronice

“Lëngu i manaferrave ka veti anti-ngjitëse që parandalojnë ngjitjen e baktereve në mukozën e traktit urinar”, shpjegon Bazilian.

Ujë me limon

Pirja e ujit me limon mund të përmirësojë shëndetin e veshkave për njerëzit që kanë ose kanë pasur gurë në veshka, sipas Fondacionit Kombëtar të Veshkave. Limonët përmbajnë acid citrik, i cili mund të ndihmojë në pengimin e rritjes dhe akumulimit të kristaleve që formojnë gurët në veshka.

Kafe

Ashtu si një filxhan mëngjesi është shoqëruar me një incidencë më të ulët të sëmundjeve të zemrës, hulumtimi klinik i fundit i publikuar në vitin 2022 në revistën Kidney International Reports sugjeron se mund t’i mbajë veshkat tuaja të shëndetshme. Studiuesit zbuluan se njerëzit që konsumonin çdo sasi kafeje kishin një rrezik 11% më të ulët të zhvillimit të dëmtimit akut të veshkave.

Por nëse veshkat tuaja nuk janë të shëndetshme?

Pijet e mësipërme janë të mira për veshkat e shëndetshme. Nëse keni një problem të lidhur me veshkat, siç është sëmundja kronike e veshkave, mos e ndryshoni dietën tuaj ose sasinë e lëngjeve që pini përpara se të flisni me mjekun tuaj. Të kesh sëmundje të veshkave do të thotë që veshkat nuk po largojnë toksinat dhe lëngjet nga gjaku ashtu siç supozohet, kështu që është e rëndësishme të ndiqni një dietë të shëndetshme për ta.