Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ngrihet alarmi/ Shkon në 18 numri i viktimave, mjekët urdhërojnë të ndalohet urgjentisht përdorimi i kësaj pajisjeje elektronike

Postuar: 04/10/2019 - 13:10

Rreth 1,080 njerëz janë shtruar në spitalet amerikane, për probleme të rënda shëndetësore, të cilat sipas mjekëve e kanë burimin e tyre tek cigarja elektronike.

Kjo shifër është vetëm në Amerikë, pasi nëse bëjmë një statistike më të tëra vendet e botës, ajo do të jetë shumë më e lartë.

Deri tani, në Amerikë janë shënuar 18 viktima, të moshave të ndryshme të cilët kanë humbur jetën si pasojë e përdorjes së cigareve elektronike.

Ekspertët e shëndetit kanë dhënë lajmërimin se duhet të ndalohet në mënyrë urgjente përdorimi i këtyre cigareve.

Ata thonë se njerëzit duhet ta marrin shumë seriozisht këtë paralajmërim, dhe i bëjnë thirrje qeverisë Amerikane, të nxjerrin nga tregu dhe nga përdorimi në mënyrë urgjente të tëra cigaret elektronike.

Ato janë vërtetuar tashmë, që janë kancerogjene, krijojnë probleme të mëdha me mushkëritë dhe frymëmarrjen, si dhe kanë pasoja fatale për njerëzit.

Më të prekurit janë moshat nën 35 vjeç, dhe rreth 16 përqind e të sëmurëve, janë nën moshën 16 vjeç.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 12/11/2019 - 23:51

Një në katër të moshuar në Evropë do të kenë degjenerim makular. Shkaku që sjell verbërinë e përhershme është pikërisht degjenerimi makular, i cili thuhet se do prekë 77 milion evropianë deri në vitin 2050.

Postuar: 12/11/2019 - 14:32

Jemi në mesin e vjeshtës, dhe si çdo vit tjetër, në çdo farmaci lexojmë njoftimin e fillimit të s

Postuar: 11/11/2019 - 15:54

Te flokët ekziston një ”spiun” molekular që lejon të zbulohet skizofrenia edhe para s

Postuar: 11/11/2019 - 15:48

Për gratë, të cilat vuajnë nga forma trefishe e kancerit të gjirit, e cila është forma më e rëndë

Postuar: 11/11/2019 - 15:12

Në mesin e shumë pijeve, të cilat janë dietike si dhe ndihmojnë në heqjen e yndyrës në pjesën e b

Postuar: 11/11/2019 - 14:07

Të pasura me vitamina dhe minerale, bananet janë frutat më të shëndetshme në botë.

Postuar: 11/11/2019 - 13:26

Ekspertët paralajmërojnë se lidhja e foshnjave mund t’u shkaktojnë atyre nevojën që të krye