Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nivelet e larta të sheqerit në gjak, si t’i kuptoni problemet e fshehura në trup

Postuar: 16/07/2018 - 21:50

Probleme me lëkurën

Trupi tërheq lëngjet nga gjithë indet për të nxjerrë jashtë nivelet e tepërta të sheqerit në gjak. Kjo shkakton tharje, acarim dhe çarje të lëkurës, sidomos në këmbë, shputa, kyçe dhe duar. Me kalimin e kohës, nivelet e larta mund të dëmtojnë edhe nervat, duke shkaktuar neuropati diabetike.

Urinim të shpeshtë

Veshkat duhet të funksionojnë fortë për të përpunuar të gjithë sheqerin e tepërt në gjak. Nëse nuk mundet që ta absorbojë të gjithin, e nxjerrë jashtë bashkë me ujin për të cilin trupi ka nevojë, duke shkaktuar kështu urinim të shpeshtë.

Etje

Për të nxjerrë sheqerin e tepërt, trupi huazon ujin nga vetë indet e tij. Duke qenë se keni nevojë për lëngje për të pasur energji, qarkulluar lëndët ushqyese dhe nxjerrë mbetjet, truri sinjalizon që jeni të etur dhe duhet të konsumoni më shumë ujë.

Tharje të gojës

Duke qenë se trupi tërheq lëngjet nga goja, shkaktohet tharje e saj dhe çarje e buzave. Më pak pështymë dhe më shumë sheqer në gjak rrisin rrezikun për infeksion. Mund të ënjten edhe mishrat e dhëmbëve, ndërkohë që në gjuhë zhvillohen disa pika të bardha.

Probleme me shikimin

Trupi tërheq lëngjet edhe nga lentet e syve, duke vështirësuar fokusimin. Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të dëmtojnë edhe enët e gjakut në pjesën e pasme të syrit (retina), duke shkaktuar probleme me shikimin, deri në verbërim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 22

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/10/2018 - 20:25

Jemi zyrtarisht në stinën e vjeshtës dhe me uljen e temperaturave sidomos në mëngjes dhe në darkë rritet dhe mundësia për t’u ftohur sa më lehtë.

Postuar: 20/10/2018 - 20:05

Njerëzit që pinë duhan më tepër se pesë vite zakonisht vuajnë nga bronkiti dhe e kolla, ndërsa kj

Postuar: 20/10/2018 - 18:28

Ne fokusohemi aq shumë në djegien e kalorive përmes palestrës dhe ushtrimeve fizike, sa që harroj

Postuar: 20/10/2018 - 12:20

Dëshironi të humbisni shpejt, lehtë dhe natyrshëm dhjamin që grumbullohet rreth barkut?

Postuar: 19/10/2018 - 23:45

 Dëgjimi i muzikës para gjumit është një mënyrë e mirë relaksuese për çdo person.

Postuar: 19/10/2018 - 20:51

Dafina është përdorur nga paraardhësit tanë për të përgatitur finjë (dezinfektant ose sapun) për

Postuar: 19/10/2018 - 19:58

Një ilaç për lënien e duhanit i bazuar në një proteinë që gjendet në tokë mund të ndihmojë duhanp