BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Shëndeti

Një dietë e shëndetshme e provuar shkencërisht mbanë larg Covid-in

Një dietë e shëndetshme e provuar shkencërisht mbanë

Dihet që një dietë e përditshme që përfshin shumë fruta dhe perime është më e shëndetshme, por tani duket se mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e infektimit të një personi me COVID-19.

Një studim i ri nga Bostoni i botuar në revistën “Gut” thotë se konsumimi i ushqimeve të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e kontraktimit të virusit, përveç uljes së ashpërsisë së simptomave nëse dikush infektohet.

Megjithëse mjekët kanë deklaruar se kushtet metabolike përfshirë obezitetin dhe diabetin e tipit 2 mund të shkaktojnë komplikime të rënda të koronavirusit, ky studim është ndër të parët që shton edhe ushqimin në ekuacionin e madh të pandemisë.

Studiuesit nga Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts në Boston thanë se efekti i dietës në rrezikun e COVID-19, si dhe në ashpërsinë e simptomave është veçanërisht i fortë në mesin e atyre të kequshqyer.

“Raportet e mëparshme sugjerojnë se ushqimi i dobët është një tipar i përhapur në mesin e grupeve të prekura në mënyrë disproporcionale nga epidemia, por të dhënat mbi lidhjen midis dietës dhe rrezikut të infektimit me virusin dhe më pas shfaqjen e simptomave të rënda mungojnë, tha redaktori i studimit Jordi Marino, profesor Shkollën Mjekësore të Harvardit, në një deklaratë për shtyp.

Ekipi hulumtues analizoi të dhënat e mbledhura për 592,571 njerëz nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe midis marsit dhe dhjetorit 2020. Secili pjesëmarrës plotësoi një formular të menusë së tyre dietike, që u tha mundësi autorëve të studionin "cilësinë e dietës" së njerëzve, me theks në konsumin e frutave dhe perimeve.