BREAKING NEWS

Albin Kurti mbylli kufirin me Shqipërinë, vjen reagimi i parë nga kryeministri Rama

Albin Kurti mbylli kufirin me Shqipërinë, vjen reagimi i parë nga
x

Shëndeti

Një lugë gjelle në mëngjes ka vlera pafund për organizmin, ja cilat janë arsyet dhe të mirat e vajit të ullit ndaj shëndetit

Një lugë gjelle në mëngjes ka vlera pafund për

Me origjinë antike, vaji i ullirit ekstra i virgjër u quajt nga Homeri "ari i lëngshëm" për vlerat e njohura, ndërsa për Hipokratin ai ishte "shëruesi i shkëlqyeshëm". Mesdheu ende rrit karakteristikat e tij organoleptike dhe ushqyese duke e trajtuar atë si një simbol të shëndetit. Vaji i ullirit ekstra i virgjër është në të vërtetë yndyra më e përdorur në dietën mesdhetare, e konsideruar nga ekspertët si më e mira në botë.

Asortimenti më i zakonshëm për aromatizimin e mishit, sallatave dhe pjatave të peshkut është në të vërtetë jashtëzakonisht i pasur me antioksidues, polifenol dhe acide yndyrore të pangopura që veprojnë pozitivisht në trupin tonë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të bëhet zakon të konsumohet një lugë gjelle vaj ulliri në mëngjes në stomak bosh para se të filloni ditën.

Për ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë, për shembull, rekomandohet shumë përdorimi i vajit të ullirit pasi është në gjendje të ulë yndurat e këqija (LDL), duke ngritur njëkohësisht nivelet e kolesterolit të mirë (HDL) dhe duke ndihmuar kështu në optimizimin e funksionalitetit të sistemit kardiovaskular .

Vaji është aleati ynë kryesor edhe nëse marrim parasysh efektet e dobishme të sjella në mëlçi dhe sistemin tretës pasi lehtëson funksionin e zorrëve, ka një efekt të lehtë laksativ dhe ndihmon mëlçinë të pastrojë veten nga skorjet dhe toksinat me veprimin e tij antiinflamator.

Vaji i ullirit ekstra i virgjër kontribuon në bërjen e lëkurës dhe flokëve jashtëzakonisht të ndritshme duke vonuar procesin e plakjes qelizore falë antioksiduesve të pranishëm në të dhe aftësisë për të absorbuar kalcium, magnez dhe vitamina themelore si A, E, D dhe K2.