Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njihuni me barishten aromatike që do t’ju bëjë të bini në peshë

Postuar: 15/04/2019 - 19:14

Humbja e peshës është një nga qëllimet kryesore të çdo gruaje, veçanërisht tani që po afrohet vera. Ruajtja e peshës së shëndetshme është e rëndësishme jo vetëm për pamjen e jashtme, por edhe mbi të gjitha për shëndetin tonë. Por për të qëndruar të shëndetshëm dhe të kemi një peshë ideale është e rëndësishme të filloni nga kuzhina.

Një nga përbërësit më të rëndësishëm për përdorim në kuzhinë është nenexhiku, një barishte aromatike e aftë për të na bërë të humbim peshën pa përpjekje.

Nëse, për shembull, ne zëvendësojmë një lëng portokalli me çaj nenexhiku, marrim 300 kalori më pak. Për më tepër, nëse çaji nenexhikut është i integruar në një vakt, mund të nxisë tretjen dhe të lehtësojë marrjen e lëndës ushqyese.

Çaji nenexhikut ka vetitë që eliminojnë toksina që shkaktojnë inflamacion, fryrje dhe akumulim të lëngjeve.

Nenexhiku mund të konsumohen vetëm, në formën e çajit që do të merret në mëngjes ose në mbrëmje. Ose mund të përzihet edhe me përbërës të tjerë si: tranguj, lëng limoni dhe xhenxhefil i integruar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/08/2019 - 20:18

Sherebela është një bimë me veti mjekësore, e njohur gjerësisht nga të gjithë njerëzit. Paraardhësit tanë e përdornin atë për të larguar të keqen, por edhe për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Postuar: 22/08/2019 - 19:33

Zbardhuesi me klor është një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë e secilit prej jush.

Postuar: 22/08/2019 - 10:16

Personat që prej shumë vitesh janë konsumues të duhanit, e kanë shumë të vështirë të heqin dorë m

Postuar: 21/08/2019 - 23:44

Kanabisi mund të jetë çelësi për të luftuar kancerin e pankreasit, një nga tumoret më vdekjeprurë

Postuar: 21/08/2019 - 17:40

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën t

Postuar: 21/08/2019 - 11:04

Hulumtuesit kanë zhvilluar një test të gjakut që mund të zbulojë shanset e tuaja për vdekje brend

Postuar: 21/08/2019 - 10:04

Nëse dëshironi të bëni një pushim dhe të merrni veten gjatë një pune të lodhshme, atëherë është m