Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Njihuni me frutin që nuk përmban pesticide, ja pse duhet ta konsumoni më shpesh

Postuar: 15/08/2018 - 11:18

Në kultivimin e ananasit nuk përdoren pesticide dhe mjete të tjera mbrojtëse.

Ananasi është frut i adhuruar në gjithë botën, për shkak të shijes dhe aromës së këndshme që ka, mirëpo pakkush e di që është i shërueshëm. Në molekulat e këtij fruti specifik gjendet edhe përbërësi i fuqishëm antikanceroz, gjë që do të mund t’i kontribuojë prodhimit të ilaçit të ri kundër kësaj sëmundjeje të rrezikshme.

Ananasi rekomandohet edhe si ndihmë në humbjen e peshës trupore, për eliminimin e celulitit, kundër rrudhave dhe ënjtjeve.

Pesë arsye përse duhet të hani më shpesh:

1. Ananasi i freskët ka vlerë të ulët të kalorive, mirëpo është i pasur me vitamina dhe minerale të shumta.

2. Në 100 g ananas ka rreth 50 kalori, ngjashëm me mollën.

3. Ananasi përmban enzimë proteolitike bromelaine, e cila merr pjesë në tretjen e ushqimit dhe zbërthen proteinat. Për bromelainën besohet që ka cilësi antiinflamatore, antikancerogjene dhe cilësi kundër ngjizjes së gjakut.

Hulumtimet tregojnë që konsumimi i rregullt i ananasit ndihmon në luftën kundër artritit, tretjes së keqe dhe te infeksionet e parazitëve siç janë skratë.

4. Anasi i freskët është burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C, të domosdoshme për sintezën e kolagjenit në trup, i cili është i rëndësishëm për ndërtimin e venave të gjakut, lëkurës, organeve dhe eshtrave.

Veç tjerash, vitamina C është e rëndësishme për punën normale të imunitetit.

5. Ananasi përmban edhe vitaminën A në formë të beta-karotenit, mirëpo përmban edhe në masën më të mirë të vitaminës B dhe kalium.

Kaliumi është i rëndësishëm për kontrollin e pulsit dhe për shtypjen e gjakut.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2018 - 18:57

Furra e mikrovalës nuk është zgjedhje e duhur për llupësit e ushqimit, mirëpo nëse nuk keni kohë, racion të shpejtë dhe të shijshëm mund të gatuani edhe në të.

Postuar: 17/11/2018 - 10:27

Sa herë që jemi të sëmurë me grip gjëja e parë që në bëjmë është pirja e çajit ose konsumimi i su

Postuar: 17/11/2018 - 09:37

Rritje në mënyrë konstante të atakut të zemës ka patur në radhët e grave në moshë të re.

Postuar: 16/11/2018 - 23:07

Modelja e njohur Brigette Cooper ka 30 mijë ndjekës në profilin e saj në “Instagram”.

Postuar: 16/11/2018 - 23:01

Numri i spermatozoideve te meshkujt e Amerikës Veriore, Evropës, Australisë dhe Zelandës së re ës

Postuar: 16/11/2018 - 22:56

Për ju që besoni në disa supersticione, ja disa gjëra që duhet të mbani në çantën tuaj që t&rsquo

Postuar: 16/11/2018 - 22:55

Kur ndjen dhimbje stomaku është e vështirë të shpërqendrosh mendjen, për të vazhduar i/e qetë dit