BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x
BREAKING NEWS

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se të dalë në gjyq për dy çështjet e tij penale, çfarë do të dalë nga goja e ish-agjentit të FBI për kryeministrin Rama, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe deri te bisedat e fshehta...

Ja si po zbërthehet nga drejtësia amerikane McGonigal përpara se
x

Shëndeti

Njihuni me përbërësin e vetëm që mund të riparojë veshkat e dëmtuara!

Njihuni me përbërësin e vetëm që mund të

Çdo ditë, veshkat filtrojnë rreth 120-150 litra gjak, për të prodhuar 1 deri në 2 litra urinë. Duke filtruar mbeturinat dhe lëngjet shtesë të trupit, veshkat parandalojnë grumbullimin e mbetjeve në trup, mbajnë nivelet e elektroliteve të qëndrueshme, prodhojnë hormone që rregullojnë presionin e gjakut e kryejnë disa funksione të tjera jetike.

Shumë faktorë mund të çojnë në dëmtimin e veshkave, duke përfshirë diabetin e tipit 2, tensionin e lartë të gjakut, një sëmundje të quajtur glomerulonefrit, e cila dëmton njësitë filtruese të veshkave, infeksionet, gurët në veshka etj. Një përbërës i vetëm mund të riparojë veshkat pas dëmtimit dhe ajo është soda e bukës.

Sistemi endokrin prodhon hormone dhe enzima për të ndihmuar tretjen e ushqimit në mënyrë që trupi ta përpunojë. Pankreasi është organi që prodhon shumicën e bikarbonatit të natriumit për të mbrojtur veshkat gjatë tretjes. Ndonjëherë, veshkat do të prodhojnë sasi shtesë, varet nga lloji i ushqimit që hani. Nëse dieta juaj përfshin shumë sheqer artificial, ushqime të skuqura, ushqime yndyrore sistemi endokrin mund të mos funksionojë si duhet dhe do e ketë më të vështirë të prodhojë bikarbonat natriumi në mënyrë efektive.

Pa prodhimin e mjaftueshëm të bikarbonatit, acidet e prodhuara gjatë tretjes nuk mund të neutralizohen në mënyrë efektive, duke shkaktuar dëmtime të veshkave. Studime të shumta kanë treguar se përfshirja e përditshme e sodës së bukës ngadalëson progresin e sëmundjes kronike të veshkave dhe parandalon pacientët që t’i nënshtrohen dializës së veshkave. Bisedoni me një profesionist të kujdesit shëndetësor para se të filloni çdo lloj trajtimi.

Bikarbonat natriumi nuk është toksik, por mund të jetë i vështirë për t’u tretur në një stomak të ndjeshëm. Në ditën e parë, vendosni 1/2 lugë çaji sode buke nën gjuhë. Ditën tjetër, përzieni 1/2 lugë çaji sode buke me 1/2 lugë çaji kripë në 1,5 litra ujë dhe pijeni çdo ditë për 2-3 ditë. Pastaj, zvogëloni dozën tuaj të përditshme në 1/4 lugë çaji sode buke dhe 1/3 lugë çaji kripë