BREAKING NEWS

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha dorëheqjen nga gara për kryetar Bashkie në Korçë, Gjata zbardh prapaskenat e forta

“Në mesnatë Alibeaj ndryshoi listat pa na pyetur”/ Dha
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113 mijë eurot nga biznesmeni

VIDEO/ Artan Hoxha publikon pamjet: Ja momenti kur ish-shefi i RENEAS merr 113
x
BREAKING NEWS

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha thirrje policisë: Shkoni te bandat, te ngjarjet e fundit kriminale në Tiranë makinat janë vjedhur në të njëjtin qytet

"Dal unë në përgjime që flas me..."/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top Channel kanë ndjerë rrezik, ata e dinë se nga vjen sulmi

Deklarata ‘bombë’ e Artan Hoxhës: Pronarët e Top
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia

Të shtëna me armë zjarri, reagon policia
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës në Sarandë

Çfarë po ndodh? Përçahen demokratët e Berishës
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e kandidatëve të PD-së: Bombën ia ka vënë Berisha

Zgjedhjet e 14 maji/ Ish deputeti reagon për tërheqjen e
x
BREAKING NEWS

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik: Këtë vit do ketë “non grata” të tjerë

Kush e ka radhën? Paralajmërimi i bujshëm i ambasadorit britanik:
x

Shëndeti

Njihuni me vlerat ushqimore të jashtëzakonshme të qiqrave!

Njihuni me vlerat ushqimore të jashtëzakonshme të qiqrave!

Qiqrat janë bishtajore të shijshme, të shëndetshme dhe me shije delikate, shumë të gjithanshme në kuzhinë. Ajo është një farë e një bime barishtore (Cicer arietinum) e familjes Fabaceae me origjinë nga Lindja dhe e kultivuar në botën e lashtë nga egjiptianët, grekët dhe romakët e lashtë. Emri latin “cicer” rrjedh nga greqishtja kikis dhe do të thotë forcë, energji dhe vrull, duke iu referuar vetive të tij energjetike, ndërsa termi “arietinum” i referohet formës së farës, e ngjashme me kokën e dashit.

Qiqrat janë të pasura me proteina dhe vitamina A, B, C, E, K, hekur, fosfor, magnez, natrium, kalium, zink, fibra. Janë të dobishme për kontrollin e kolesterolit dhe niveleve të sheqerit në gjak, duke reduktuar rrezikun e diabetit. Ato janë gjithashtu një ushqim i shkëlqyer diuretik, duke favorizuar eliminimin e kripërave të tepërta në trup. Në fakt, konsumimi i rregullt i qiqrave rekomandohet për ata që vuajnë nga gurët. Sipas hulumtimeve të fundit, këto bishtajore kanë edhe një funksion antitumor.

Ngrënia e qiqrave ndihmon njerëzit me anemi të rrisin nivelin e hekurit, i cili është një nga përbërësit kryesorë të bishtajoreve. Falë përmbajtjes së kaliumit, ato përmirësojnë qarkullimin, rregullojnë presionin e gjakut dhe janë veçanërisht të përshtatshme për ata që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet e zemrës dhe obeziteti. Nga ana tjetër, zinku është thelbësor për të rritur sistemin imunitar dhe për të metabolizuar proteinat.

Qiqrat mund të hahen të sigurta, por duke i kushtuar vëmendje erëzave. Në fakt, shtimi i vajit dhe gjalpit rrezikon të rrisë rrezikshëm marrjen e kalorive. Nëse nuk jeni mësuar të hani bishtajore, mund të keni vështirësi në tretjen e qiqrave. Nga ana tjetër, nëse vuani nga problemet e zorrëve, bishtajoret mund të shkaktojnë fryrje barku.