Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk do ta besoni çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani çdo ditë panxhar

Postuar: 18/03/2019 - 19:07

Panxhari është shumë i ushqyeshëm nëse konsumohet dhe i pagatuar por dhe në sallata, lëngje është po kaq I mirë. Ai ka një shumë vitamina dhe minerale dhe shumë pak kalori. Gjithashtu është veçanërisht i lartë në folatë dhe mangan, përmban një sasi të mirë të kaliumit, magnezit, fosforit, vitaminës C, vitaminës B6 dhe hekurit. Nqs e konsumoni atë përditë trupi juajdo të ketë këto përfitime:

 
Tensioni i lartë i gjakut është një tregues kryesor për ngjarje fatale siataku në zemër apo goditje në tru. Dhe lajmi edhe më i frikshëm është se presioni i lartë i gjakut shpesh nuk jep asnjë shenjë derisa të ndodhë diçka e keqe. Prandaj ushqimet që mund të ulin tensionin e gjakut janë të rëndësishme për t’i ngrënë çdo ditë. Panxhari është  njëri prej tyre.
 
Performancë më të mirë atletike: Atletët e njohin mirë efektin e rritjes së energjisë së panxhareve dhe shpesh i hanë para një gare të madhe. Shumë studime tregojnë se nitratet në panxhar përmirësojnë efikasitetin e mitokondrisë, qendrës energjitike të qelizave tuaja.
 
 
Ndihmon në tretje: Fibra dietike është një komponent interesant i një diete të shëndetshme, sepse trupat tanë në mënyrë kritike kanë nevojë për tëp or nuk e prodhojnë vetë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 23:38

Brokoli padyshim, që është një nga ushqimet më të shëndetshme që mund të konsumojmë, por shumë pak e dinin që është i mirë edhe për pamjen tonë të jashtme.

Postuar: 22/04/2019 - 19:14

Flokët janë një ndër elementët të cilët u marrin shumë kohë grave dhe vajzave.Këto të fundit janë

Postuar: 22/04/2019 - 18:18

Shumica prej nesh e konsumon shumë kafenë, madje ka nga ata që nuk e fillojnë dot ditën pa të.

Postuar: 22/04/2019 - 17:18

 Interneti nuk është një spital, nuk është burim i hulumtimeve mjekësore ose të paktën nuk ë

Postuar: 22/04/2019 - 14:53

Konsumimi i kastravecit ju sjell shumë përfitime shëndetësore që ndoshta nuk i kini dëgjuar më pa

Postuar: 22/04/2019 - 10:18

Vaji i ullirit është një eliksir shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut.