Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk do ta besoni deri në çfarë moshe truri juaj qëndron i ri

Postuar: 26/03/2019 - 09:20

Truri i njeriut vijon të rinovohet pavarësisht kalimit të viteve, pasi prodhon neurone të reja deri në moshën 90-vjeçare.

Është kjo ajo që pretendohet në një studim të publikuar në revistën ‘Nature Medicine’ nga studiuesit e qendrës së biologjisë molekulare “Severo Ochoa” në Madrid të Spanjës.

Kjo aftësi rigjeneruese vijon të ruhet deri në moshë të vonë tek personat e shëndetshëm, ndërkohë që është e reduktuar tek të prekurit nga Alzheimer.

Analizat e kryera te një grup prej 58 personash në moshë, treguan praninë e mijëra qelizave të reje qendrore të cilat ruanin memorien, shkruan noa.al.

Kështu studiuesit thonë se aftësia rigjeneruese e trurit, hap mundësi të reja për diagnozën paraprake të Alzheimer, me synim shmangien e sëmundjes, si dhe zhvillimin e terapive të reja për të stimuluar prodhimin e neuroneve të reja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/04/2019 - 12:36

Sipas një studimi, edhe ngrënia e sasive të vogla të mishit të kuq dhe mishit të përpunuar, siç është mishi i derrit, mund ta rrisë rrezikun e kancerit në zorrën e trashë.

Postuar: 19/04/2019 - 20:15

Shkencëtarët janë një hap më afër për të zbuluar se çfarë po shkakton një sëmundje misterioze si

Postuar: 19/04/2019 - 13:26

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një doz

Postuar: 19/04/2019 - 13:18

Mendoni që llaku i flokëve shërben vetëm për të kontrolluar flokët e padisiplinuar epo e keni gab

Postuar: 19/04/2019 - 11:39

Humbja e peshës është një nga objektivat kryesore të shumë njerëzve, si nga pikëpamja estetike dh

Postuar: 19/04/2019 - 09:48

Një marrëdhënie midis një mashkulli dhe një femre kërkon përkushtim dhe kjo do të thotë që me koh

Postuar: 19/04/2019 - 08:45

Veshkat kanë përgjegjësi të madhe në organizëm.