Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk duhet t'i anashkaloni! 14 simptoma që tregojnë se jeni të prekur nga kanceri

Postuar: 11/10/2019 - 13:56

Duke pasur parasysh se kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në botë, është tronditëse se sa shumë prej viktimave nisën mjekimin në fazat e fundit të sëmundjes, kur mund të bëhet fare pak për t’i ndihmuar ata.

Kjo jo shumë për fajin e tyre, sepse simptomat e kancerit në fillim duken si të padëmshme, e si një gjendje që ne do e kalojmë për pak ditë.

Zbulimi i sëmundjes në fazat e hershme të tij është thelbësor për trajtimin dhe shërimin e tij në mënyrë efektive.

Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi vigjilentë rreth të gjitha simptomat që shfaq trupi ynë.

Në vazhdim disa simptoma të kancerit që ju mund t’i injoroni ose t’i konsideroni se janë të padëmshme:

1-Rënie e papritur në peshë

2 -Temperaturë e lartë e pakuptueshme

3 – Këputje dhe lodhje, edhe pse nuk keni bërë asgjë të lodhshme.

4 – Dhimbje të forta koke

5 – Plakje e shpejtë

6- Kur urion gjak

7- Mezi mbushesh me frymë

8- Gjarderdhje e pazakontë

9-gunga në trup

10-vështirësi në gëlltitije

11- Kollë i thatë

12-pika të bardha në gojën tuaj

13- Shtrëngime në kraharorin e zemrës

14- Dhimbje mezi dhe depressio

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 19:01

Kulumbria është një frut i të njëjtës familjes botanike ku bën pjesë edhe kumbulla. Lulet dhe frutat e bimës së egër të kulumbrisë përdoren në mjekësinë popullore.

Postuar: 13/11/2019 - 09:41

Nëse i hidhni një sy duarve, atëherë do kuptoni se sa shumë thonë për shëndetin tuaj.

Postuar: 12/11/2019 - 23:51

Një në katër të moshuar në Evropë do të kenë degjenerim makular.

Postuar: 12/11/2019 - 14:32

Jemi në mesin e vjeshtës, dhe si çdo vit tjetër, në çdo farmaci lexojmë njoftimin e fillimit të s

Postuar: 11/11/2019 - 15:54

Te flokët ekziston një ”spiun” molekular që lejon të zbulohet skizofrenia edhe para s

Postuar: 11/11/2019 - 15:48

Për gratë, të cilat vuajnë nga forma trefishe e kancerit të gjirit, e cila është forma më e rëndë

Postuar: 11/11/2019 - 15:12

Në mesin e shumë pijeve, të cilat janë dietike si dhe ndihmojnë në heqjen e yndyrës në pjesën e b