BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron politikanët: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

Priten valë arrestimesh? Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Shëndeti

Nuk e keni ditur këtë fakt! Ja sa lloje qershish ka në botë

Nuk e keni ditur këtë fakt! Ja sa lloje qershish ka në botë

Në mbarë botën ka mbi 1200 lloje qershish. Kjo mund të jetë befasuese pasi kur i blini në një market, zakonisht ka vetëm një varietet në shitje. Megjithatë, llojet e qershive variojnë si në shije edhe në cilësi. Në tregjet vendase zakonisht do të gjeni qershi nga zonat më të njohura për prodhimin e tyre si Berati, Maliqi dhe Devolli i Korçës, Fieri, Mirdita, Puka, Fushë Arrëzi e Shkodra.

Ka shumë lloje qershish, duke filluar nga e ëmbla tek ajo e tharta, kështu që përpara se t’i blini, hidhini një sy kësaj liste të përgatitur nga AgroWeb.org, që të dini se çfarë po blini

Kategoritë Në Të Cilat Ndahen
Qershitë e arta
Ju mund të mendoni se ato janë të papjekura, por në realitet, janë mëse të pjekura.

Qershitë e arta, që ndryshe njihen edhe si qershitë e bardha janë shpesh të ëmbla edhe pse jo aq të ëmbla sa qershitë e kuqe.

Në Shqipëri mund të jenë të nënvlerësuara. Megjithatë, ato janë plot vlera kur konsumohen të freskëta, por edhe kur shtohen në ëmbëlsira, akullore, torta, biskota apo kur përgatiten si gliko, reçel etj

Qershitë vishnjë
Kokrrat janë të kuqe të errët dhe shija e tyre është pak majhoshe.

Zakonisht ato përdoren në përgatitjen e ëmbëlsisrave të ndryshme.

Lëngu i tyre renditet në listën e katër lëngjeve më të mira, për sa i përket kapacitetit të antioksidantëve.

Qershitë e ëmbëla
Qershitë e ëmbla janë në ngjyrë të kuqe të errët që mund të duken pothuajse vjollcë.

Ato bëhen më të errëta ndërsa piqen dhe shpesh kokrrat e tyre janë mjaft të mëdha kur janë gati për konsum.

Qershitë e ëmbla janë më të mirat nëse dëshironi një vakt të ëmbël dhe të freskët të freskët direkt nga pema.