BREAKING NEWS

Ngjela paralajmëron arrestimin e “peshqve të mëdhenj”, zbulon se shumë dosje të bujshme që ka në dorë SPAK po hetohen nga amerikanët

Ngjela paralajmëron arrestimin e “peshqve të
x
BREAKING NEWS

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në Suedi dhe Finlandë, ne do të përgjigjemi

Putini i tregon “vijat e kuqe: NATO: Nëse dërgon trupa në
x
BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x

Shëndeti

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj, çfarë kuptimi domethënës kanë ngjitësit e frutave (FOTO)

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj,

Shumë kanë pyetur veten se çfarë kuptimi kanë ngjitësit e vegjël në fruta. Përveç logos së ndritshme, ekziston një kod dixhital PLU (Price-Look Up). Rezulton se prodhuesit etiketojnë frutat jo vetëm për t’i identifikuar, por edhe për t’u komunikuar konsumatorëve informacione të rëndësishme.

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj,

Kodi 4-shifror që fillon me 3 ose 4

Nëse ka vetëm katër numra në afishe, do të thotë se frutat ose perimet janë rritur me përdorimin maksimal të praktikave bujqësore, duke përfshirë plehërimin e bollshëm dhe përdorimin e pesticideve në shtim.

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj,

Kodi 5-shifror që fillon me 8

Në kultivimin e këtyre frutave janë përdorur teknologjitë e inxhinierisë gjenetike (OMGJ), të cilat kanë shkaktuar polemika të forta. Studimet kanë treguar se frutat më të zakonshme të modifikuara gjenetikisht janë pjepri, banania dhe papaja.

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj,

Kodi 5-shifror që fillon me 9

Nëse shikoni pesë numra që fillojnë me 9, kjo do të thotë se ata janë rritur ashtu siç kanë bërë paraardhësit tanë: barërat e këqija dhe pa plehra kimike. Një produkt i tillë konsiderohet organik.

Nuk e keni ditur? Nuk është vetëm një detaj,

Nëse nuk ka kod PLU në fruta

Shumica e njerëzve përpiqen të zgjedhin fruta pa ngjitëse. Por në fakt, është më e sigurt të preferoni produktet e etiketuara, sepse ajo që importohet duhet të përmbajë ngjitëse. E nëse nuk ekzistojnë, atëherë ka shumë mundësi që produktet të jenë “pastruar” qëllimisht prej tyre.