BREAKING NEWS

Shpërthen vatra në Mat, vazhdon të rritet numri i të infektuarve me Covid-19

Shpërthen vatra në Mat, vazhdon të rritet numri i të
x

Shëndeti

Nuk e kishit dëgjuar më parë, por kjo ëmbëlsirë që të gjithë e pëlqejmë ka të njëjtin efekt me kanabisin

Nuk e kishit dëgjuar më parë, por kjo ëmbëlsirë

Personat që rregullisht konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni, shkruan Dailymail.

Shkencëtarët me anë të një eksperimenti të fundit kanë gjetur se njerëzit që konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni në krahasim me ata, që konsumojnë çokollatë të bardhë apo ata që nuk konsumojnë fare.

Sipas shkencëtarëve, çokollata e zezë përmban një numër të lartë të antioksidantëve, të cilët e reduktojnë inflamacionin-, një proces, I cili thuhet se është I lidhur me depresionin.

Studimi u publikua në revistën “Depression and Anxiety”, dhe ishte realizuar nga një grup shkencëtarësh nga universiteti Londrës. Çokollata e zezë krahasohet me dozën e kanabisit, sjell humor dhe disponim atëherë kur të nevojitet.