Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nuk e kishit dëgjuar më parë, por kjo ëmbëlsirë që të gjithë e pëlqejmë ka të njëjtin efekt me kanabisin

Postuar: 17/09/2019 - 09:07

Personat që rregullisht konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni, shkruan Dailymail.

Shkencëtarët me anë të një eksperimenti të fundit kanë gjetur se njerëzit që konsumojnë çokollatë të zezë janë më pak të rrezikuar nga depresioni në krahasim me ata, që konsumojnë çokollatë të bardhë apo ata që nuk konsumojnë fare.

Sipas shkencëtarëve, çokollata e zezë përmban një numër të lartë të antioksidantëve, të cilët e reduktojnë inflamacionin-, një proces, I cili thuhet se është I lidhur me depresionin.

Studimi u publikua në revistën “Depression and Anxiety”, dhe ishte realizuar nga një grup shkencëtarësh nga universiteti Londrës. Çokollata e zezë krahasohet me dozën e kanabisit, sjell humor dhe disponim atëherë kur të nevojitet.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 11:36

Thuajse të gjithëve iu ka ndodhur që teksa pastrojnë kungullin i hedhim edhe farat dhe nuk i konsumojmë. Mirëpo diçka e tillë është e gabuar dhe më poshtë sjellim dhjetë arsye se pse duhet ti konsumoni:

Postuar: 23/10/2019 - 08:01

Makaronat mund të jenë të mira për belin tënd.

Postuar: 22/10/2019 - 13:14

Të gjithë e kemi pyetur të paktën një herë veten se sa do të arrinin të mbijetonin nëse nuk do të

Postuar: 21/10/2019 - 13:40

Mjeku i famshëm Oz ka zbuluar se çaji me banane është një pije ideale për një gjumë të mirë.

Postuar: 21/10/2019 - 13:18

Aspirina është e njohur për aftësinë e saj për të lehtësuar dhimbjen nga lëndimet e lehta dhe gji

Postuar: 21/10/2019 - 12:37

Diabeti është një ndër sëmundjet më të përhapura në mbarë botë dhe ka përfshirë të gjitha moshat.

Postuar: 21/10/2019 - 09:17

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por kur është koha e duhur për të