BREAKING NEWS

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat në administratë, ja kush përfiton! Zbulohen dhe sa do të jenë pagesat e kompensimit për efektivët e policisë që shërbejnë larg vendbanimit

Nesër në gazetën "SOT" do të lexoni: Rriten pagat
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë kokën dhe të heshtë, do të turpërohet kur...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, reagon Bardhi: Berisha duhet të ulë
x
BREAKING NEWS

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e dyta...”, Sali Berisha njofton lëvizjen e radhës për padinë ndaj Blinken-it

“Ka një problem, aty kushtojnë shumë proceset dhe e
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me selinë e PD-së nëse gjykata i jep vulën Alibeajt

Sali Berisha zbulon prapaskenat: Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me përgjigjen

A po e dëmton opozitën shpallja e tij non-grata? Berisha habit me
x
BREAKING NEWS

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në protestë!”, Arian Çani bën reagimin epik ndaj deklaratës së Luçiano Boçit: Uaaaa, o Ylli e di ç’do të thotë...

“Do të ketë mbi 30 mijë vetë në
x
BREAKING NEWS

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar

Habit me deklaratën e tij Sali Berisha: Unë jam kosovar
x
BREAKING NEWS

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani paralajmëron surprizën e Ilir Metës më 25 korrik: Edhe ata që janë me pushime do të hapin ekranin

“Berisha e di këtë gjë “, Arian Çani
x

Shëndeti

KUJDES! Nuk ka ushqim të mirë pa të, por mjekët paralajmërojnë se këta tre grupe njerëzish nuk duhet të hanë qepë

KUJDES! Nuk ka ushqim të mirë pa të, por mjekët

Është e vështirë të renditësh të gjitha vetitë e dobishme të qepëve në një vend.Mjafton të thuhet se pa të është e vështirë të imagjinohet gatimi në shtëpi.

Por qepa është e pakrahasueshme kur bëhet fjalë për shëndetin.

Ai përmban vitamina dhe minerale dhe është një mjet i fuqishëm në luftën kundër viruseve. Megjithatë, përkundër të gjitha këtyre përfitimeve, qepa mund të përkeqësojë seriozisht shëndetin e disa njerëzve.

Ky ushqim ka pak kalori (100 gram përmban vetëm 40 kalori), gjë që e bën atë ideal për të gjithë ata që duan të rregullojnë figurën e tyre. Është jashtëzakonisht i pasur me vitamina B dhe acid askorbik.

Gjithashtu, qepa përmban shumë fitoncide, substanca aktive që parandalojnë rritjen aktive të baktereve dhe viruseve. Kjo perime normalizon punën e traktit tretës, është një diuretik i lehtë dhe eliminon toksinat. Hudhra është e rëndësishme për prodhimin e gjakut – për shembull, ajo përmban kobalt, i cili është i përfshirë në vitaminën B12, dhe i cili është përgjegjës për formimin e eritrociteve, përpunimin e kolesterolit dhe vitaminës D.
Qepa ka shumë silikon, i cili është i nevojshëm për shëndetin e enëve të gjakut, kockave, flokëve.

Megjithatë, ky ushqim ultra i shëndetshëm mund të jetë i dëmshëm edhe për shëndetin.

Kjo perime super e shëndetshme ka edhe kundërindikacione. Sipas mjekut, nuk rekomandohet për personat që janë diagnostikuar me pankreatit, gastrit apo ulçerë peptike (ulçerë).

Në këto raste, qepa e freskët përjashtohet plotësisht sepse rrit aciditetin në stomak.

Në këto raste, qepa e freskët përjashtohet plotësisht sepse rrit aciditetin në stomak.

Nga ana tjetër, nëse gatuhet apo gatuhet, atëherë lejohet sepse nuk i rëndon këto probleme.