BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x

Shëndeti

Nuk keni nevojë për ilaçe, kjo është erëza do t’iu shpëtojë nga dhimbjet e forta të kokës

Nuk keni nevojë për ilaçe, kjo është erëza do

Dhimbjet e kokës dhe migrena janë një ndjenjë e pakëndshme për çdo person. Ato mund të vijnë nga shumë arsye.

Megjithatë, rezultati mbetet gjithmonë i njëjtë dhe është i pakëndshëm për atë që e përjeton. Mos nxitoni të vizitoni farmacinë më të afërt për të marrë ilaçe kundër dhimbjeve pasi zgjidhjen mund ta jepni vetë dhe sigurisht me ndihmën e një erëze të vetme.

Një studim përfshiu 100 njerëz që vuanin nga migrena dhe u trajtuan ose me 50 mg sumatriptan, një substancë e përdorur për trajtimin e migrenës, ose me 250 mg pluhur xhenxhefili.

Dy orë pas trajtimit , 64% e njerëzve që morën xhenxhefil dhe 70% e atyre që morën ilaçin përjetuan një reduktim të dhimbjes me 90%. Përdorni xhenxhefil të freskët ose pluhur në gatim dhe do të habiteni nga shija e ushqimit tuaj. Ju gjithashtu mund të pini çaj xhenxhefili , të cilin e bëni duke hedhur ujë të valë mbi 3 feta të holla xhenxhefil të freskët.

Lëreni për 10 minuta dhe shtoni pak mjaltë. Mos merrni xhenxhefil nëse keni probleme me koagulimin e gjakut ose jeni duke marrë antikoagulantë. Në doza të larta, xhenxhefili gjithashtu mund të shkaktojë urth të lehtë, diarre dhe acarim të gojës.